Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Indii při explozích až 60 mrtvých

Svět

  19:24
DILLÍ - Zřejmě až 60 lidí mohlo dnes přijít o život při sérii pumových atentátů v indickém městě Džajpúr na severozápadě země. Prohlásil to podle agentury Reuters guvernér státu Rádžasthán, jehož metropolí je Džajpúr. České ministerstvo zahraničí nepředpokládá, že by v postižené oblasti byli čeští turisté.

Lidé odnašejí zraněného po výbuchu v indickém Džajpúru foto: ČTK

Exploze nastaly na tržnicích a v několika dalších zalidněných místech starobylého centra města, kde je řada paláců a chrámů přitahujících každoročně statisíce turistů. Podle policie se ozvalo pět až sedm výbuchů, které nastaly v rozmezí několika minut.

"Jde o teroristický akt," řekl tisku generální ředitel policie. Jedna z bomb vybuchla u hinduistického chrámu zasvěceného bohu Hanumanovi. V úterý se v něm obvykle konají bohoslužby a chrám byl i dnes plný lidí. Další výbuch otřásl tržnicí, kde se prodávají hlavně šperky a kde bývá hodně turistů.

Uvozovky dolníDžajpur je oblíbeným cílem domácích i zahraničních turistůUvozovky horní

Turistická sezona ale skončila v březnu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mezi postiženými byli cizinci, uvádějí agentury. "Nepředpokládáme, že by v zasažené oblasti pobývali nějací občané ČR," řekla dnes tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Džajpúr ve státě Rádžasthán leží asi 260 kilometrů od Dillí a je oblíbeným cílem domácích i zahraničních turistů. 

Autoři: ,