Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Indii řeší sexuální obtěžování žen na Silvestra. Zachraňovala je i olympionička

Indické ženy čekají na autobusové zastávce ve městě Bengalúru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indické ženy čekají na autobusové zastávce ve městě Bengalúru. | foto: AP/ČTK

DILLÍ Indická policie zadržela nejméně šest mužů, kteří jsou podezřelí z toho, že se podíleli na sexuálních i jiných útocích na ženy při silvestrovských oslavách ve městě Bengalúru na jihu země. Zatýkání přišlo poté, co se na internetu objevilo několik videozáznamů, na nichž bylo vidět skupiny mužů, kteří ženy sexuálně obtěžovali.

Místní policie zprvu odmítala, že by k takovým incidentům ve městě došlo. Jeden z ministrů vlády státu Karnátaka uvedl, že za sexuální napadání si mohou oběti samy, protože se chovaly jako „ženy ze Západu“. Podle agentury AP tím měl očividně na mysli, že ženy byly příliš vyzývavě oblečené.

Silvestrovských oslav v Bengalúru se podle deníku The Guardian zúčastnilo asi 60 tisíc lidí, kteří se shromáždili na dvou hlavních ulicích v centru města. Místní policie uvedla, že v sobotu večer nebyly nahlášeny žádné případy obtěžování.

Později se ale na internetu objevily videonahrávky, které takové případy dokumentují, a policie zahájila vyšetřování. „Prohlédli jsme záběry z 45 kamer ve městě a máme dostatek důkazů týkajících se sexuálního obtěžování či pokusů o krádež,“ uvedla policie na twitteru.

Šéfka indické komise pro práva žen v úterý vyzvala ministra vnitra státu Karnátaka k rezignaci kvůli jeho prohlášením, že případy jako hromadné sexuální útoky „se stávají“ a jsou chybou mladých žen, které se chovají a oblékají „jako lidé ze Západu“. Ministr později řekl, že jeho slova byla špatně interpretována a že vždy „zdůrazňoval ochranu žen a dětí“.

Rozhořčení veřejnosti nad silvestrovskými útoky na ženy dále vzrostlo ve středu, když list The Times of India zveřejnil videozáznam, na němž je vidět dva muže na motorce, kteří se snaží k sobě strhnout kolemjdoucí ženu. To se jim nepodaří, ženu tedy shodí na zem a ujedou.

Další žena britskému deníku The Guardian popsala, jak se na přeplněné ulici v Bengalúru snažila v noci zastavit taxi. „Zničehonic se ke mně přiblížili dva muži a jeden z nich mne začal osahávat. Začala jsem ho mlátit a kopat a on nakonec utekl,“ vypověděla.

Jedna z indických olympioniček, závodnice v hodu diskem, televizi BBC popsala, jak pomohla dvěma dívkám, které sexuálně obtěžovali tři mladíci. „Pronásledovala jsem je, jednoho jsem chytila a pomohla jsem dívkám podat stížnost na policii,“ uvedla. „Byla jsem v šoku... Nikdo nezasáhl, dokud jsem nevystoupila z auta a nepustila se za nimi sama,“ dodala.

Incident dokládají pokračující násilí na ženách v Indii, které přetrvává navzdory zpřísněným zákonům na ochranu žen, jež byly přijaty po roce 2012. Tehdy v hlavním městě Dillí zemřela studentka, kterou v jedoucím autobuse brutálně znásilnila skupina mužů.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...