25. listopadu 2018 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Indonésii našli mrtvou velrybu, v sobě měla přes tisíc kusů plastu

Mrtvá velryba nalezena v pondělí ve Wakatobi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrtvá velryba nalezena v pondělí ve Wakatobi. | foto: Kartika SumolangReuters

SULAWESI (Indonésie) Jde o další strašlivý příběh o smrti mořského savce, který upozorňuje na nebezpečí znečištění v oceánech. V Indonésii vyplavilo moře mrtvou velrybu, v jejímž žaludku se našlo šest kilogramů plastu, celkem šlo o tisíc kusů.

Téměř desetimetrového vorvaně našli v pondělí poblíž jednoho z ostrovů v národním parku Wakatobi blízko jihovýchodního Sulawesi. Uvnitř zvířete objevili veterináři plastové tašky, láhve, žabky, 115 plastových kelímků a sáček, který obsahoval víc než 1 000 kusů strun.

,,Ačkoliv nejsme schopni uvést přesnou příčinu smrti, fakta jsou opravdu otřesná,“ řekl Dwi Suprapti, koordinátor organizace na ochranu přírody WWF-Indonésia pro CNN.

Další podobný případ se stal v jižním Thajsku, kde v červnu objevili tělo Kulohlavce, ve kterém se našlo skoro osm kilogramů plastu. Během pitvy veterináři objevili více než 80 plastových sáčků.

Mrtvá velryba nalezena v pondělí ve Wakatobi.
Mrtvá velryba nalezena v pondělí ve Wakatobi.

V roce 2015 Oceánská konzervatoř a McKinseovo centrum pro podnikání a životní prostředí zveřejnilo odhad, že přes 50 procent plastů, které se dostávají do oceánů pochází hlavně z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu.

Zpráva tvrdí, že redukce počtu plastů v těchto rizikových zemích o 65 procent by vedla k celosvětovému snížení plastů ve vodě o 45 procent.

Podle nedávné studie britské vlády se bez zásahu člověka množství plastových nečistot v oceánech může během desetiletí ztrojnásobit.

Na zvýšenou koncetraci plastů ve vodě zareagoval i evropský parlament, který v říjnu hlasoval o zákazu plastů na jedno použití. Šlo například o plastové příbory, brčka nebo vatičky do uší. Komise zakázala jejich používání od roku 2021.

Veismanová Veronika

Najdete na Lidovky.cz