130 let
Mitt Romney

Mitt Romney | foto: Reuters

V Iowě startují prezidentské primárky

Svět
  •   9:15
WASHINGTON - Americký stát Iowa zahájil maraton republikánských prezidentských primárek, ze kterých vzejde vyzývatel prezidenta Baracka Obamy pro listopadové volby. Výsledek v třímilionové Iowě může mít výrazný dopad na primárky i v dalších státech, které se budou konat během příštího půlroku.

Na rozdíl od většiny amerických států tam ale voliči nebudou hlasovat za plentou jako při běžných volbách, ale kandidáta budou vybírat na stranických shromážděních. Stranických shromáždění se bude moci účastnit každý registrovaný republikánský volič, kterému bude nejpozději v den prezidentských voleb, tedy 6. listopadu, 18 let. Shromáždění se konají ve školách, v kostelích i v domácnostech.

Vítěz primárek v Iowě získá 28 volitelů pro republikánský celonárodní sněm, který se bude konat v srpnu. Pro získání celostátní nominace potřebuje kandidát 1143 volitelů z celkového počtu 2285. Hlasování v Iowě tak sice nemá velký dopad na zisk počtu volitelů, může ale vyslat signál o síle kandidátů pro volby v dalších státech.

Favoritem je Romney
V Iowě se o hlasy voličů uchází šest ze sedmi republikánských prezidentských kandidátů. Hlasování se neúčastní bývalý americký velvyslanec v Číně Jon Huntsman, který je v rámci Republikánské strany považován za liberála a v konzervativně naladěné Iowě by podle průzkumů neměl příliš velkou šanci na úspěch.

Favoritem dnešního klání je bývalý guvernér státu Massachuettes Mitt Romney, který je vyznáním mormon. O republikánskou nominaci se ucházel již před čtyřmi lety. Nakonec ale neuspěl a protivníkem Obamy se stal John McCain.

Cesta k volbám

Dnes – Konají se první stranická shromáždění v Iowě

10. ledna – Primárky v New Hampshiru, které mohou potvrdit či vyvrátit výsledky z Iowy

 21. ledna – Primárky v Jižní Karolíně, které budou rozhodující především pro konzervativně laděné republikánské kandidáty

31. ledna 3. března – Postupně se budou konat primárky a stranická shromáždění v dalších státech: na Floridě, v Nevadě, Maine, Coloradu, Minnesotě, Arizoně, Michiganu a Washingtonu

6. března – Koná se tzv. volební superúterý. Stranická volební shromáždění a primárky se uskuteční na Aljašce, v Georgii, Idahu, Massachusetts, Severní Dakotě, Ohiu, Oklahomě, Tennessee, Vermontu, Virginii a Wyomingu.
Tento den se nejspíš rozhodne o republikánském kandidátovi.

10. března – 26. června – Konají se zbylá stranická shromáždění a primárky

6. listopadu – Volí se volitelé, tedy de facto nový prezident

Kdo se chce střetnout s Barackem Obamou?

Ron Paul, Kongresman za stát Texas (76)
Pacifista a libertarián je znám jako „duchovní otec“ hnutí Tea Party, neformálního uskupení uvnitř republikánské strany. Je řazen k extrémně konzervativním straníkům, prosazuje radikální omezení pravomocí státu.

Ron Paul

Newt Gingrich Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů (68)
Ostřílený politický matador a „mozek“ strany byl v posledních letech spíš pohaslou hvězdou. Využít by mohl toho, že v republikánském táboře patří mezi nejlepší debatéry.

Newt Gingrich

Rick Perry Texaský guvernér (61)
Jeho výhodou je, že umí voliče oslovit v přímém kontaktu. Potřebuje je však přesvědčit, že má schopnost vyhrát. Jeho kampaň provázely některé přešlapy, stále má ale zázemí na to, aby ve svém snažení pokračoval.

Rick Perry

Michele Bachmannová Kongresmanka za Minnesotu (55)
Jediná žena mezi republikánskými kandidáty je rovněž oblíbenkyní Tea Party a křesťanské pravice. Odpůrkyně potratů a homosexuálních svazků trvale brojí proti zásahům současné administrativy do ekonomiky.

Michelle Bachmanová

Jon Huntsman Bývalý guvernér Utahu (51)
Působil také v diplomatických službách, byl velvyslancem v Číně. Nachází se na chvostu kandidátského pole. Volebního klání v Iowě se neúčastní, místo toho se soustřeďuje na to, aby uspěl v New Hampshire.

John Huntsman

Mitt Romney, bývalý guvernér Massachuttes (64)
Tento umírněný konzervativec má šanci v případném přímém souboji podle průzkumů Obamu porazit.

Mitt Romney

Rick Santorum, bývalý senátor (53)
Na scéně se objevil jen několik dní před začátkem klání v Iowě. Jeho popularita ale rychle posiluje. Úspěch ultrakonzervativního kandidáta se přičítá zejména jeho neúnavné kampani ale také absenci podobně politicky orientovaných kandidátů.

Rick Santorum

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás