24. prosince 2017 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V iráckém Mosulu se poprvé od roku 2013 sloužila vánoční mše

Zničené ulice mosulského Starého města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zničené ulice mosulského Starého města. | foto: Reuters

MOSUL V kostele svatého Pavla v iráckém Mosulu v neděli poprvé od roku 2013 znovu zazněly vánoční zpěvy. Chaldejský patriarcha Louis Sako při mši požádal věřící, aby se modlili za mír v Mosulu a Iráku. Město bylo od roku 2014 v rukou radikálů z Islámského státu (IS), které armáda po devítiměsíčních bojích porazila letos v červenci.

IS, který obsadil i další části severu Iráku, pronásledoval občany, kteří vyznávají jinou víru než islám.

Omítka kostela nese jizvy z bojů, vybitá okna zakrývají bílé závěsy, kolem vánočního stromu plápolaly svíce.

Farka Malková podobně jako mnoho dalších mosulských křesťanů z města uprchla už v roce 2014 a vrátila se teprve nedávno. „Je třeba sloužit tady mši, aby se obnovil život křesťanů,“ citovala ji agentura AFP.

Posílena bezpečnostní opatření

Mezi lidmi, kteří přišli do kostela, nebyli jenom křesťané, ale také muslimové a zástupci místních úřadů a armády. Kvůli nedělní mši byla kolem kostela posílena bezpečnostní opatření. Budovu střežily vojáci, které bylo vidět i v ulicích směřujících ke kostelu, který se nachází ve východní části města a je jeden z nejméně zničených.

Mosul je druhé největší město Iráku, byl domovem až dvou milionů lidí. Odhaduje se, že kvůli IS z něj uprchlo na 100 000 křesťanů. IS pronásledoval všechny místní náboženské menšiny - jezídy i vyznavače asyrské církve.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz