20. února 2018 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Íránu našli trosky letadla zříceného v neděli v horách. Příčina stále není známa

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Creative Commons

TEHERÁN Íránská armáda našla v úterý ráno po dvou dnech hledání trosky letadla, které se s více než šesti desítkami lidí na palubě zřítilo v neděli na jihozápadě země. Informovala o tom íránská státní televizi IRIB s odvoláním na íránské revoluční gardy. Letoun zřejmě narazil do hory Dinar v pohoří Zagros. Příčina neštěstí zatím není známa.

„Vrtulníky revolučních gard dnes ráno našly trosky letadla na hoře Dinar,“ řekl státní televizi generál Ramazán Šaríf. Práci záchranných týmů ztěžovalo špatné počasí i terén. V oblasti podle íránských médií hustě sněžilo, až dnes se počasí zlepšilo.

Televize odvysílala první snímky trosek pořízené z vrtulníků. Podle pilotů zbytky letadla leží asi 30 metrů pod vrcholem hory, ve výšce zhruba 3500 metrů nad mořem.

Očekává se, že ještě v úterý se podaří najít skříňky se záznamy o letu, které objasní příčinu neštěstí. Velitel pozemních sil íránské armády Kíumars Hejdarí řekl, že pro mrtvé bude nutné vyslat jednotky ve speciálních vozidlech.

Předpokládá se, že nikdo nepřežil

Stroj ATR-72 společnosti Iran Aseman Airlines letěl v neděli na vnitrostátní lince z metropole Teheránu do města Jásúdž na jihozápadě Íránu. Podle íránských médii zmizel z radarů zhruba 50 minut po startu z mezinárodního letiště Mehrábád v Teheránu. Na palubě čtyřiadvacet let starého letadla bylo šest členů posádky a 59 nebo 60 cestujících, předpokládá se, že nikdo nepřežil.

Mluvčí záchranářů dnes agentuře IRNA řekl, že „existují konkrétní důkazy a svědectví“, která naznačují, že letoun letěl příliš nízko. Proto podle něj narazil do hory Dinar. Šéf íránské organizace pro civilní letectví ale řekl, že příčina nehody bude moci být odhalena, až budou nalezeny černé skříňky letadla.

Do Teheránu v pondělí dorazila z Francie sedmičlenná delegace odborníků, v níž je několik zaměstnanců francouzsko-italského výrobce letadla ATR. Budou se podílet na vyšetřování.

ČTK