2. prosince 2013 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Íránu prudce vzrostl počet případů nákazy virem HIV

vir HIV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vir HIV | foto: John A. Wrobel

TEHERÁN V uplynulých deseti letech v Íránu prudce vzrostl počet lidí, u nichž byla prokázána nákaza virem HIV. Státní televize citovala ministra zdravotnictví Hasana Ghazaídeha, podle něhož stoupl počet pacientů s virem HIV v uvedeném období devítinásobně.

Mluvit o viru, který způsobuje nemoc AIDS, bylo v této islámské republice dlouhá léta tabu. V minulých letech ale vládní představitelé v Íránu podle agentury AP začali přistupovat k danému problému otevřeněji a zahájili také osvětu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle teheránského ministerstva zdravotnictví je v Íránu, kde žije takřka 80 milionů lidí, registrováno kolem 27 000 HIV pozitivních občanů. Odhady ale podle AP mluví o zhruba 100 000 nakažených osobách. Třetina infikovaných prý uvádí, že se virem infikovali při sexuálním styku, zbytek pak údajně používáním infikovaných injekčních stříkaček.

V ČR bylo od počátku sledování v roce 1986 do konce letošního září potvrzeno 2063 nakažených, zemřelo 198 pacientů. Infikovaných trvale přibývá, zhruba 80 procent nákaz se přenese pohlavním stykem. V západní a střední Evropě jsou podle loňských odhadů OSN nakaženy virem HIV O,2 procenta populace.

ČTK