Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Íránu zemřel na COVID-19 člen rady, která vybírá duchovního vůdce, první úmrtí hlásí Bahrajn

Nemocnice v Íránu vyhrazují nakaženým koronavirem celá oddělení. foto: ČTK

Teherán - Novému koronaviru v Íránu podlehl osmasedmdesátiletý člen náboženské rady, která má na starosti výběr íránského duchovního vůdce, informovala o tom agentura AP. Bahrajn mezitím oznámil, že koronavirem způsobené nemoci COVID-19 v zemi podlehl pětašedesátiletý občan, který měl i jiné zdravotní potíže. Podle agentury Reuters jde o první úmrtí na koronavirus v zemi.
  11:27

V Íránu se dosud novým koronavirem nakazilo téměř 14 000 lidí a více než 700 jich nemoci podlehlo, přičemž jen v uplynulých 24 hodinách počet mrtvých stoupl o více než 100. Skutečná čísla mohou nicméně být vyšší, podle odborníků je totiž možné, že íránské úřady bilanci úmyslně zkreslují.

Írán má 14 tisíc nakažených koronavirem a 724 mrtvých, od soboty přibylo více než sto nových úmrtí

Státy po celém Blízkém východě zavedly opatření, jejichž cílem je šíření nákazy zastavit. Uzavřeny proto byly v mnoha zemích školy, univerzity a modlitební místa. Zrušeny byly veřejné akce a zavedena cestovní omezení, která se zejména dotkla letecké dopravy.

U mnoha lidí nový koronavirus provází jen mírné či středně vážné příznaky, jako jsou teplota a kašel. U některých, zejména starších osob a lidí s jinými zdravotními potížemi, může ale nemoc mít mnohem vážnější průběh a být provázena zápalem plic. Většina nakažených se zotaví. U lidí s mírným průběhem to trvá zhruba dva týdny, u těžších případů to může být i šest týdnů, připomíná AP.

Koronaviru podlehla i pětapadesátiletá poslankyně íránského parlamentu Fatemeh...
Írán bojuje s koronavirem. Příslušníci revolučních gard a armády dezinfikují...

Íránské agentury Fars a Tasním v pondělí informovaly, že ajatolláh Hašem Basají, níže postavený a umírněný člen íránské náboženské rady, zemřel na COVID-19. Rada má na starosti jmenování i případné odvolání náboženského vůdce Íránu, který má v politických záležitostech islámské republiky poslední slovo.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, kterému je 80 let a který je u moci od roku 1989, měl na nedávné veřejné akci na rukou hygienické rukavice. Úřady to vysvětlovaly nutností prevence. Novým koronavirem se už v Íránu nakazili členové kabinetu, poslanci, příslušníci revolučních gard a představitelé ministerstva zdravotnictví.

Po celém světě se novým koronavirem nakazilo skoro 170 000 lidí, přes 77 000 se uzdravilo a přes 6500 nemoci podlehlo.

V Íránu umírají na koronavirus politici. Zemřel už druhý poslanec, po smrti je i sedm dalších představitelů země

V neděli představitel íránského úřadu, který má na starosti boj s koronavirem, vyjádřil obavy z toho, že stále stoupající počet nakažených povede k přetížení íránského zdravotnictví. Írán má podle AP zhruba 110 000 nemocničních lůžek, z nichž 30 000 je v hlavním městě Teheránu. Úřady se však zavázaly, že zřídí nové polní nemocnice.

Navzdory stoupajícímu počtu obětí, však Íránci obavy z koronaviru podle AP berou na lehkou váhu. Ulice Teheránu byly v neděli plné nakupujících lidí, kteří si však nedělali zásoby.

Jinde v regionu počet nakažených rostl navzdory přísným cestovním a karanténním opatřením.

Írán požádal kvůli koronaviru MMF o finanční pomoc. Země hlásí rekordní počet nakažených

Izrael v pondělí informoval, že počet infikovaných v zemi stoupl na 250, což je za několik dní více než dvojnásobek. Také v Izraeli proto úřady uzavřely nákupní centra, restaurace, kina, posilovny i dětské koutky a vyzvaly všechny, kteří jsou schopni pracovat z domova, aby tak učinily.

Pákistán informoval, že počet nakažených v provincii Sindh na hranici s Íránem vzrostl o 41, a bilance nemocných tím v zemi stoupla na 94. V Pákistánu byly uzavřeny školy, univerzity a odložena byla také vojenská přehlídka plánovaná na 23. března.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...