Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie otevřela kostely, restaurace i kadeřnictví. Přírůstek obětí výrazně klesl, na místě je ale opatrnost

Dezinfekce baziliky svatého Pavla v Římě. Kostely v Itálii mají začít od 18.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dezinfekce baziliky svatého Pavla v Římě. Kostely v Itálii mají začít od 18.... | foto: ČTK

Řím V Itálii dnes poprvé od 9. března klesl denní přírůstek obětí nákazy koronaviru pod stovku. Úřady ohlásily 99 úmrtí s covidem-19, čímž celková bilance přesáhla 32 000. Dále se snižuje i počet nově nakažených; za posledních 24 hodin jich přibylo 451, tedy nejméně od 2. března.

Premiér Giuseppe Conte v pondělí vyzval Italy, aby navzdory nové fázi uvolňování protikoronavirových opatření stále dodržovali pravidlo o odstupech a bezpečnostní opatření.

Ministerský předseda v otevřeném dopise napsal, že „cesta ke konci epidemie je ještě dlouhá a je třeba se mít stále na pozoru“. V Itálii, kterou nákaza těžce postihla, se v pondělí pro věřící otevřely kostely a uvolňuje se provoz gastronomických zařízení.

Miláno se vrací k normálnímu životu. Ve městě, stejně jako ve zbytku Itálie,...
Miláno se vrací k normálnímu životu. Ve městě, stejně jako ve zbytku Itálie,...

Předseda vlády rovněž ocenil odpovědnost Italů po dobu dvouměsíční uzávěry a napsal, že nyní je třeba obnovit ekonomickou aktivitu. „Vstupujeme do druhé fáze uvolňování s důvěrou a odpovědností, která umožní obnovu běžných sociálních a ekonomických aktivit. Země se znovu staví na nohy, opatrně a organizovaně, v souladu s pokyny vlády,“ stojí v dopise.

Conte také uvedl, že vláda si uvědomuje potíže, s nimiž se občané potýkají. „Jsme si vědomi toho, že jsou lidé bez práce a bez příjmu,“ ujistil. Jak napsala agentura DPA, spotřeba se v dubnu v Itálii propadla o více než 47 procent, postižen byl zejména maloobchod a cestovní ruch.

Při epidemii se v 60milionové Itálii k pondělí nakazilo koronavirem 225 886 lidí, čímž se země řadí na šesté místo po USA, Rusku, Španělsku, Británii a Brazílii. S 32 007 mrtvými s nemocí covid-19 zabírá jihoevropská země třetí příčku. První fázi uvolnění Italové pocítili 4. května, v pondělí následuje další.

Bazilika svatého Petra v Římě se otevřela pro veřejnost jako jeden z hlavních znaků návratu Italů k normálnímu životu. Za přítomnosti policistů s rouškami tam ráno několik věřících stálo venku frontu v dvoumetrových rozestupech. Vstoupit mohli po změření teploty a omytí rukou v dezinfekci.

V Římě se otevření projevilo mírným zesílením dopravy, ale centrum je stále vylidněné a bez turistů, které nahradili cyklisté a běžci, napsala agentura AFP. List La Repubblica situaci charakterizoval slovy „Itálie po 69 dnech uzávěry znovu rozsvěcuje světla“. V pondělí se otevřela většina obchodů, kadeřnictví a holičství, bary a také restaurace. Obnovuje se provoz v kostelích za dodržení odstupů.

Bazilika svatého Petra byla zavřená od 10. března a v nejbližší době se tam mše pro veřejnost neplánuje. V pondělí se otevřela milánská katedrála, kde se od rána konalo několik mší.

Panují ovšem nejasnosti kolem detailů uvolňování, protože vláda ponechala jednotlivým regionům možnost rozhodnout, co povolí a co ne. Platí, že se Italové mohou venku i doma setkat s příbuznými, přáteli a kolegy, avšak shromáždění většího počtu lidí stále povolena nejsou. Na uzavřených místech navštěvovaných veřejností je povinné mít roušku.

Další etapa uvolnění má následovat 25. května, kdy se otevřou tělocvičny, bazény a sportovní centra. A 3. června Itálie ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru. Italové pak budou moci cestovat bez omezení po celé zemi. Na otevření kin a divadel si počkají do 15. června.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...