Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na místě bojiště z druhé světové postavil podnikatel Vánoční vesnici. Veteráni se bouří

Vánoční vesnice v italském Monte Cassinu vzbuzuje vášně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční vesnice v italském Monte Cassinu vzbuzuje vášně. | foto: TwitterReprofoto

ŘÍM V italském Monte Cassinu vyrostla v minulých dnech Vánoční vesnice. Kýčovitá atrakce, která vzbuzuje vlnu nevole mezi místními, mezi veterány a u polské ambasády. Ti všichni si stěžují, že vesnice narušuje pietu. Zaujímá totiž prostor, kde se před 71 lety odehrála krvavá bitva s nacistickým Německem.

Na tom místě zemřely v roce 1944 tisíce vojáků spojeneckých jednotek, kteří se snažili italskou oblast vyrvat z područí Němců. Do dnešního dne tam stojí památník věnovaný jejich památce. A nově nyní i falešný sníh, plastoví tučňáci, osel a ozdobený strom. Vánoční vesnice v italském Monte Cassinu proto nedá spát válečným veteránům. Stěžují si, že nynější dekorace zneuctívá památku padlých.

„Je to to stejné, jako kdyby někdo postavil na Omaha beach v Normandii stánky, začal prodávat párky a hrál si zde na písku,“ uvedla dle serveru The Telegraph koalice místních protestujících.

Atrakce vadí také proto, že zablokovaly přístup k dalším vojenským památníkům. Mimo jiné i k polskému vojenskému hřbitovu, kde je pohřbeno více než tisíc polských vojáků. Polská ambasáda si proto již stěžovala u italského ministerstva zahraničí.

A stěžovali si i veteráni. „Tohle je posvátné místo a nemělo být využíváno pro žádné komerční aktivity,“ zlobí se Salvator Avella, prezident místní skupiny, která se stará o válečné dědictví. „Mělo by být respektováno. Je důležité pro mnoho zemí. Muži, kteří zde bojovali, byli z Velké Británie, Ameriky, Indie, Nového Zélandu, Polska, Francie, Maroka a z dalších zemí,“ dodal.

Kritika se přitom na tvůrce Vánoční vesničky nesnáší jen kvůli zjevné nevhodnosti svého umístění. Někteří experti rovněž upozorňují, že na místě může být stále skryto mnoho nevybuchlé munice.

Její tvůrce, místní podnikatel Donato Ogliari, na Vánoční vesnici přesto nevidí nic špatného. Malý areál má dle jeho slov sloužit hlavně k potěšení dětí a jejich rodičů. Za vstup požaduje pět euro.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!