Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Izraeli představili slibný lék proti covidu, dokáže zastavit přehnanou reakci imunitního systému

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Tel Aviv V Izraeli oznámili výsledek první fáze klinické studie výzkumu léku proti covidu-19. Byla provedena na 35 lidech se středním nebo těžkým průběhem onemocnění. Stav pacientů se po pětidenní léčbě spočívající v inhalaci léku jednou denně výrazně zlepšil a v průměru za čtyři dny mohli být propuštěni z nemocnice. Na tiskové konferenci uspořádané v Jeruzalémě o tom ve středu informoval Nadir Arber, který výzkum vede, a šéfka výzkumné laboratoře Širan Šapiraová z Ichilovovy nemocnice v Tel Avivu.

Terapie označená jako EXO-CD24 dokáže zastavit tak zvanou cytokinovou bouři, při níž se imunitní systém vymkne kontrole a vyvolá přehnanou imunitní reakci. Tělo při ní produkuje látky, které je nakonec zabijí. V případě covidu-19 se tak děje u pěti až sedmi procent pacientů, tato bouře napadá plíce a vyvolá těžké dýchací problémy.

Očkování proti covidu v Izraeli.
Očkování v Izraeli probíhá například i ve sportovní hale.

Léčebný preparát je založen na exozomech, které se uvolní z buněčných membrán a použijí k mezibuněčné komunikaci. Tyto exozomy se obohacují o protein označený CD24, který má významnou roli při regulaci imunitního systému.

Ve studii byli pacienti rozděleni do čtyř skupin, ve třech jich bylo po pěti, v jedné 20. Dostávali dávky léku od minimální po maximální. Jejich průměrný věk byl 58 let, byli to lidé ve věku 37 až 77 let, 33 procent z nich byly ženy. U jednoho pacienta byla léčba přerušena. Jejich stav se kontroloval po sedmi a pak 35 dnech od skončení léčby.

Léčebná látka se aplikuje formou jedné inhalační dávky jedenkrát denně po pět dní. Podle výzkumníků má dva hlavní významné účinky - brání přehnané sekreci cytokinů a dostává se přímo do plic, takže nevyvolává vedlejší účinky jako látky podávané injekčně nebo ústy.

Arber, který v nemocnici řídí centrum prevence rakoviny, na prezentaci uvedl, že lék lze vyrobit rychle a levně, takže výroby bude schopná jakákoli farmaceutická firma. Upozornil ale, že zatím neproběhla další fáze testů, v níž je potřeba srovnání s kontrolní skupinou, která bude dostávat placebo. Další fáze testů předpokládají účast mnohem větších skupin pacientů.

Arber řekl, že se o výzkum zajímá premiér Benjamin Netanjahu a slíbil podporu, chce hovořit se zástupci jiných zemí a Arber mezi nimi jmenoval i Českou republiku. Při dotazech řekl, že se do výzkumu chtějí zapojit další státy a že jeho laboratoř dostává žádosti z celého světa.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...