4. ledna 2017 9:56, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelský voják je vinen. Za zabití na zemi ležícího Palestince mu hrozí 20 let

Izraelský voják Elor Azaria čeká na rozhodnutí soudu o vině či nevině v případu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský voják Elor Azaria čeká na rozhodnutí soudu o vině či nevině v případu... | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský vojenský soud ve středu uznal vinu vojáka Elora Azarii, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Soudci ho uznali vinným za zabití, nikoli z lehčí formy obvinění, jako je nedbalost. Za zabití hrozí v Izraeli až dvacetiletý trest, ale v dané kauze se nepředpokládá, že bude využita jeho horní hranice.

Jak uvedla armáda, výše trestu bude oznámena 15. ledna. Obhajoba již oznámila, že se odvolá. Izraelský premiér vyzval k omilostnění vojáka; milost v Izraeli uděluje prezident.

Verdikt o vině vynesl tříčlenný senát v Tel Avivu. Proces trval téměř osm měsíců a Azaria obvinění odmítal. Jeho čin byl ale zaznamenán na videu. Soud odmítl většinu argumentů obhajoby. „Azaria střílel bezdůvodně,“ řekla ve středu předsedkyně soudu Maja Hellerová. „Nebylo možné přijmout jeho argumenty. Motivem jeho střelby bylo to, že cítil, že terorista si zaslouží zemřít,“ dodala.

Případ je v Izraeli pozorně sledovaný. Proces se konal v budově vojenského soudu v Jaffě, ale jednání o vině bylo přesunuto na telavivskou vojenskou základnu Kirja a konalo se za zvýšených bezpečnostních opatření. Před budovu, kde se proces konal, přišlo několik set Azariových zastánců i odpůrců; lidé zablokovali křižovatku a střetli se s policií i s novináři.

Proces s Azariou začal loni v květnu. Podle svědectví o incidentu, který se stal 24. března v Hebronu, přišel Azaria na místo několik minut po útoku dvou Palestinců na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel zraněný rovněž na zemi. Azaria přistoupil k ležícímu jednadvacetiletému Palestinci Abdal Fattáhovi Šarífovi a střelil ho do hlavy. Podle obvinění jednal v rozporu s předpisy, protože muž v té chvíli již nepředstavoval nebezpečí. Pitva prokázala, že Palestince zabila Azariova střela. Video zveřejnila levicová nevládní organizace ochránců lidských práv Betselem.

Dnes dvacetiletý Azaria tvrdil, že jednal v sebeobraně. Obhájci uváděli, že jejich klient si myslel, že střelba je jediný způsob, jak zachránit život sobě a ostatním. Voják se prý obával, že by Palestinec mohl mít na sobě vestu s výbušninami. Prokurátor při procesu nechal několikrát přehrát video, z nějž je patrné, že se Azaria k Palestinci blížil pomalu a s rozmyslem, bez jakékoli známky strachu či projevu ohrožení. Podle prokuratury byla jeho motivem odplata.

Azaria, který je armádní medik, byl hned po incidentu zadržen. Zatímco představitelé ministerstva obrany chování vojáka kritizovali, mnoho občanů se Azarii zastává. Premiér Benjamin Netanjahu mladíkovo počínání odsoudil, ale nepoužil výraz vrah.

Ministr obrany Avigdor Lieberman řekl, že verdikt považuje za přísný a nesouhlasí s ním. Veřejnost ale požádal, aby soudní rozhodnutí respektovala a prokázala zdrženlivost. „Důležité je, aby sektor obrany pomohl rodině i tomu vojákovi,“ sdělil.

Mluvčí rodiny prohlásil, že soud nevzal v úvahu, že se incident stal na místě útoku. „Mám pocit, že soud vrazil ten nůž, co ležel tam na zemi, do zad všem vojákům,“ sdělil. Ze soudní síně, kam směla jen rodina, byla vykázána žena, která rozsudek označila za hanbu. Azaria sám nedal najevo žádné emoce.

Šarífův otec je s rozsudkem spokojen. „Cítím se dobře, je to spravedlivé. Byl jsem vyčerpaný, vykouřil jsem dva balíčky cigaret, když jsem se na to díval,“ řekl Jusrí Šaríf, který sledoval jednání v televizi.

Za zabití Azariovi hrozí až dvacetileté vězení, tak vysoký trest se ale neočekává. K omilostnění vojáka již vyzval izraelský premiér. „Dnešek je těžkým a bolestivým dnem - v první řadě pro Elora, pro jeho rodinu, pro izraelské vojáky, pro mnoho občanů a rodičů vojáků, mezi nimiž jsem i já... Podporuji udělení milosti Eloru Azariovi,“ napsal Netanjahu na facebooku.

Úřad izraelského prezidenta uvedl, že milost pro Azariu zváží, až nastane vhodná doba. Rozhodnutí je tedy ještě daleko, protože po výroku o výši trestu se všeobecně čeká odvolací proces.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz