24. března 2011 8:29, aktualizováno  9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V japonské elektrárně byli ozářeni tři pracovníci. Jsou v nemocnici

Okolí jaderných elektráren v prefektuře Fukušima zasáhla unikající radiace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolí jaderných elektráren v prefektuře Fukušima zasáhla unikající radiace. | foto: ČTK

TOKIO Tři zaměstnanci jaderné elektrárny Fukušima 1 byli ve čtvrtek při pokládání elektrických kabelů ve třetím reaktoru vystaveni radiaci a dva z nich byli podle agentury AFP následně hospitalizováni. Technická obsluha se do třetího bloku vrátila, když musela ve středu objekt opustit kvůli dýmu a zvýšené radioaktivitě. Podle agentury DPA technici pracují na opravě čerpadel, na jejichž provozu závisí fungování chladícího systému elektrárny.

Podle televizní stanice NHL, která elektrárnu nepřetržitě monitoruje, se ve čtvrtek objevil oblak bílého dýmu nad prvním reaktorem. Vysoká teplota tohoto reaktoru stále vyvolává obavy expertů, uvnitř zařízení překračuje normu o sto stupňů.

Největší pozornost ale dál technici věnují třetímu reaktoru, jehož objekt byl poškozen výbuchem z předminulého týdne. Reaktor jako palivo používá vysoce toxické plutonium.

V Japonsku rozdávají balenou vodu

Další zemětřesení
V hlavním městě Tokiu ve čtvrtek zaznamenali další zemětřesení o síle kolem pěti stupňů. Ve městě byly otřesy zřetelně patrné, ale žádné nové škody hlášeny nejsou. Šíří se zato obavy ze zvýšené radioaktivity; z obchodů zmizely zásoby balené vody poté, co úřady varovaly před vyšší radioaktivitou pitné vody ve vodovodním systému města. Tokijské úřady organizují distribuci balené vody rodinám s dětmi.

K zemětřesení o síle 6,1 Richterovy škály došlo ve čtvrtek i v severním Japonsku.

K tématu:

Úřady naléhavě vyzývají k šetření s vodou, protože v důsledku tsunami, které Japonsko zasáhlo po ničivém zemětřesení, je bez pitné vody stále ještě 660.000 domácností. Elektrický proud nebyl obnoven ve 209.000 domech.

Nervozita se šíří
Během čtvrtku a pátku meteorologové očekávají vítr západního směru, který případné radioaktivní částice odnese nad neobydlené oblasti Tichomoří. Nepatrně zvýšená radiace hrozí jen sousedním jižním Kurilám.

PODÍVEJTE SE:

V řadě zemí se ale přesto šíří nervozita, která se nevyhýbá ani Evropě. Na Islandu experti průběžně zjišťují úroveň radioaktivity v ovzduší a uklidňují obyvatelstvo, že naměřené hodnoty jsou miliontým zlomkem úrovně naměřené po explozi jaderného reaktoru v Černobylu před 25 lety.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz