Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Trest smrti pro muže, který v Japonsku zabil 19 duševně postižených lidí. Činu nelituje

Svět

  8:15aktualizováno  11:36
Tokio - V Japonsku byl dnes k trestu smrti odsouzen muž, který v roce 2016 pozabíjel 19 duševně nemocných lidí a další více než dvě desítky jich zranil. Informovaly o tom světové agentury. Jednalo se o nejhorší masovou vraždu v poválečné historii země.

Policie při vyšetřování zařízení pro zdravotně postižené, kde bývalý zaměstnanec ubodal 19 lidí. foto: Issei KatoReuters

V japonském zařízení pro zdravotně postižené bývalý zaměstnanec ubodal 19 lidí

Dnes 30letý Satoši Uemacu se k činu přiznal a uvedl, že jej nelituje. Jak řekl, snažil se pomoci světu tím, že zabije lidi, které považuje za přítěž. V ústavu, v němž zabíjel, pracoval od roku 2012. Nedlouho před vraždou byl ale propuštěn a proti své vůli hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi dolní komory japonského parlamentu rukou psaný dopis, v němž nabízel, že zlikviduje stovky postižených, pokud to vláda povolí. 

Vražda se odehrála v červenci 2016 ve městě Sagamihara, asi 40 kilometrů jihozápadně od metropole Tokia. Uemacu se do budovy ústavu dostal rozbitým oknem a své oběti během 40 minut usmrtil ve spánku. Dalších 24 klientů a dva členy personálu ústavu zranil. Později se sám vzdal policii.

Média čekají před zdravotnickým zařízením pro zdravotně postižené v Japonsku.
Policie vyšetřuje ve zdravotnickém zařízení pro zdravotně postižené v Japonsku.

Podle agentury AP čeká Uemacua smrt oběšením. Tresty smrti jsou v Japonsku vykonávány v tajnosti. Vězni se většinou o tom, že bude trest vykonán, dozví až daný den ráno. Japonsko od roku 2007 začalo postupně zveřejňovat jména osob, u kterých byl vykonán trest smrti, i detaily jejich zločinů, stále jde ale jen o omezené informace.

Proces se zaměřoval zejména na psychický stav pachatele v době spáchání zločinu. Soudce Kijoši Aonuma odmítl žádost obhajoby, aby byl muž osvobozen v souvislosti s tím, že byl v době spáchání činu nepříčetný kvůli předávkování marihuanou. „Útoky byly předem promyšlené a obžalovaný jednal velmi důsledně, aby dosáhl svého cíle,“ citovala japonská televizní stanice NHK soudce Aonumu. „Zločin, při kterém usmrtil 19 lidí, byl extrémně zrůdný a způsobil škody, které se nedají srovnávat s žádnými jinými případy,“ dodal soudce.

Po hodinách čekání popravili v Jižní Dakotě vězně. Ubodal svého kolegu v obchodě s koblihami

Jak vyplynulo z kreseb ze soudní síně, Uemacu, oblečený v tmavém obleku a s dlouhými vlasy svázanými do culíku, naslouchal soudci, který vynášel verdikt. Poté, co soudce jednání ukončil, zvedl obžalovaný ruku a žádal o slovo, nebylo mu ale umožněno promluvit.

Podle obžaloby byly motivem činu pachatelovy předsudky spojené i s prací v daném ústavu, nemělo to souvislost s užíváním marihuany. Jak obžaloba dodala, Uemacu byl příčetný a měl by nést odpovědnost za své činy.

Autor: