Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

V JAR zadrželi Radovana Krejčíře. Policie ho viní z pokusu o vraždu a únosu

Svět

  18:49aktualizováno  21:03
JOHANNESBURG - V Jihoafrické republice zadrželi uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, oznámil server Eyewitness News. Vyšetřovatelé ho viní z pokusu o vraždu a z únosu. Informace o zatčení pak podle zpravodajských webů potvrdil i policejní mluvčí Solomon Makgale.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Jihoafrická policie rovněž na Twitteru sdělila, že v sobotu v poledne místního času (11:00 SEČ) se bude konat v hlavním městě Pretorii tisková konference týkající se Krejčířova zadržení.

  • Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem ze Seychel.
  • České policii unikl o dva roky dříve při domovní prohlídce.
  • Za šest let ze z něj v JAR stala mediálně známá postava, kterou tamní sdělovací prostředky spojují s podsvětím a řadou vražd.
  • Žádnou trestnou činnost mu ale zatím soudy neprokázaly.

"Mohu potvrdit, že Krejčíř byl zadržen po šesté hodině odpoledne v jeho domě v Gautengu," citoval Makgaleho list Mail&Guardian. "Byl zadržen na základě obvinění z pokusu o vraždu a z únosu," dodal.

Jak mluvčí uvedl v policejním prohlášení, i když policie obvykle nezveřejňuje jméno podezřelého dříve, než se objeví před soudem, "na základě existence zatýkacího rozkazu a ve veřejném zájmu bylo rozhodnuto, že bude podezřelý v tomto případě identifikován".

Uprchlý podnikatel byl jihoafrickou policií zadržen už nejméně čtyřikrát. Poprvé se tak stalo 21. dubna 2007 na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Důvodem byl pokus o vstup do Jihoafrické republiky na falešný pas. Na svobodu se Krejčíř dostal počátkem června téhož roku díky nedorozumění ohledně lhůty, do které měly české úřady podat jihoafrické justici žádost o Krejčířovo vydání do České republiky.

Krejčířův pobyt na svobodě měl ale krátké trvání. Johannesburský vrchní soud na něj totiž vzápětí vydal zatykač a Krejčíř byl 13. června 2007 zatčen podruhé. Ve vazbě strávil zhruba tři týdny, po nichž byl propuštěn na kauci.

Radovan Krejčíř

Třetí zkušenost s jihoafrickou vazbou učinil Krejčíř před dvěma lety. V březnu 2011 ho policie zadržela kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů Krejčíř předstíral rakovinu močového měchýře a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů korun). Soud podnikatele propustil počátkem dubna 2011 na kauci 500.000 randů (1,3 milionu korun). Obvinění z podvodu bylo následně dočasně staženo.

Počtvrté Krejčíře zadržela policie loni v únoru v souvislosti s jeho možným podílem na ozbrojené loupeži v pretorijském obchodu s elektronikou v říjnu 2011. Ve vazbě Krejčíř strávil téměř týden.

Uprchlý Čech má poslední dobou v JAR stále více problémů. Minulé úterý zahynuli při výbuchu v jeho podniku Money Point v Johannesburgu dva jeho údajní společníci - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma, pět dalších lidí bylo zraněno (více ČTĚTE ZDE). Podle jedné z verzí měl být terčem bombového útoku sám Krejčíř v odplatě za předchozí vraždy zosnované možná právě jím. Hovoří se však také o tom, že strůjcem atentátu byl naopak Krejčíř. Před týdnem pak jihoafrické úřady obstavily jeho majetek kvůli mnohamilionovým dluhům na daních, pokutách a vzniklých úrocích.

Žiju život Bonda, chlubil se anglicky Krejčíř v červenci 2013

Pokusu o vraždu unikl byznysmen i letos v červenci, když se ho někdo před jeho kanceláří pokusil zastřelit pomocí dálkově ovládané zbraně ve chvíli, kdy na parkovišti vystupoval z auta. Dvanáctihlavňová dálkově ovládaná zbraň byla prý umístěna za zadní registrační značkou červeného volkswagenu Polo a vyšly z ní asi dvě desítky střel. Vůz, ve kterém nikdo neseděl, pak začal hořet. Krejčíře žádná z kulek nezasáhla.

Český soud podnikatele nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti. Věc v poslední době zdrželo jednání o Krejčířově žádosti o azyl: ta byla sice zamítnuta, nyní se ale projednává Krejčířovo odvolání v této věci.

Autoři: ,