Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V JAR se zřítilo nákupní centrum, desítky lidí jsou pod troskami

Svět

  19:10aktualizováno  21:53
DURBAN - Při zřícení střechy rozestavěného nákupního střediska v jihoafrickém městě Tongaat u Durbanu v úterý zemřeli nejméně 2 lidé a dalších 26 utrpělo vážná zranění. S odvoláním na záchranáře a místní média o tom informovaly tiskové agentury. V troskách mohly být uvězněny desítky dělníků.

Záchranáři pátrají po přeživších ve městě Tongaat v JAR foto: ČTK

Bezprostředně po neštěstí mluvčí záchranářů hovořil až o 50 zasypaných osobách, později záchranáři tento údaj snížili na 40. Rozcházejí se i informace o počtu mrtvých a zraněných. Policie hovoří o nejméně dvou zemřelých; množství hospitalizovaných podle některých zdrojů dosahuje až třiceti.

Po přeživších pátrají speciálně vycvičení psi. "Záchranné operace ale extrémně ztížila tma," řekl serveru BBC News šéf vyprošťovacích prací Neil Powell.

Příčina zřícení zatím nejistá

"Bude to dlouhá operace. Potrvá nějakou dobu, než dostaneme všechny ven," prohlásil už předtím mluvčí záchranářů Chris Botha. Podle něj je ještě příliš brzy na to říct, co bylo příčinou neštěstí.

Místostarostka města Nomvuzo Shabalalaová nicméně upozornila, že soud už před měsícem nařídil stavební firmě, aby kvůli pochybením ve výstavbě nákupního centra nepokračovala. "Vůbec jsme netušili, že staví dál," uvedla představitelka Tongaatu, který leží asi 30 kilometrů severně od Durbanu a obývá ho velká asijská komunita.

Hromada suti

Jedna z fotografií z místa katastrofy ukazuje obrovskou hromadu betonové suti a ocelových drátů, před níž leží tělo muže. "Je to děsivá scéna. Velké betonové bloky zavalily lidi," líčila situaci místní televizní stanice Enca. "Záchranáři nasadili hydraulickou vyprošťovací techniku, aby se dostali skrz beton k postiženým," popsala dění na místě.

"Po půl páté byl slyšet hromový zvuk. Před tou ránou jsem zaslechla, jak padá lešení," řekla jihoafrické tiskové agentuře SAPA Fiona Mooneanová, jejíž dům stojí nedaleko zříceného střediska. "Celá ta betonová deska spadla ze sloupů. Všude byl hustý kouř a prach. Slyšela jsem, jak (zasypaní) volají v zuluštině o pomoc," doplnila.

Autoři: ,
Témata: Durban, BBC News, Sapa

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat