3. dubna 2018 12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Jemenu došlo k nejtragičtějšímu útoku na děti za poslední tři roky, říká UNICEF

(ilustrační snímek) Pomoc organizace UNICEF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Pomoc organizace UNICEF | foto: Alexandr Bílek

Saná Pondělní nálet koalice vedené Saúdskou Arábií v přístavním městě Hudajdá na západě Jemenu si vyžádal životy několika dětí, a je tak jedním z nejtragičtějších útoků od eskalace konfliktu v roce 2015. S odkazem na pondělní zprávu Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom dnes informovala agentura AFP.

„OSN může potvrdit, že při útoku v Hudajdá bylo zabito několik dětí,“ uvedl UNICEF s tím, že vyprošťování zraněných a mrtvých pokračuje. Nálet, který si podle jemenských bezpečnostních zdrojů vyžádal 16 obětí na životech, je tak zřejmě nejtragičtějším útokem na děti od eskalace konfliktu v březnu 2015, pokračoval UNICEF.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové, podporovaní šíitským Íránem, a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Opravdu umíraly děti

Jemenské bezpečnostní zdroje popřely, že při útoku přišly o život děti. Média se zatím neshodují ani v tom, zda byli zabiti civilisté. Podle fotografa AFP bylo po bombardování v nemocnici ošetřeno několik zraněných dětí.

„Nikdo v tomto brutálním konfliktu ani na vteřinu nerespektoval zásadu o ochraně dětí,“ stálo v prohlášení UNICEF. Organizace následně vyzvala všechny strany konfliktu a nepřímo zapojené aktéry, aby se „drželi svých závazků a chránili děti“.

Koalice vedená Saúdskou Arábii vzápětí oznámila, že okolnosti náletu vyšetří. Rijád nadále odmítá, že útočí na civilisty cíleně, a tvrdí, že povstalci civilisty používají jako lidské štíty.

Lidovky.cz, ČTK