15. srpna 2016 17:46, aktualizováno  22:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Jemenu zasáhly nálety arabské koalice nemocnici Lékařů bez hranic, zemřelo 11 lidí

Vozidlo lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozidlo lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. | foto: Reuters

JEMEN Při leteckém bombardování ve městě Abs v severním Jemenu v pondělí byla zasažena nemocnice provozovaná Lékaři bez hranic (MSF). Jak MSF informovali, o život přišlo 11 lidí, včetně pracovníka organizace, a dalších nejméně 19 osob utrpělo zranění. Podle místních zdrojů citovaných agenturou Reuters přišlo o život sedm osob a 13 lidí bylo zraněno. Nálet nejspíš podnikla arabská kolice, kterou vede Saúdská Arábie a jež bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským rebelům.

Zdravotníci po pondělním útoku v severní provincii Hadždža dlouho nemohli evakuovat zraněné, protože nad nemocnicí stále přelétávala letadla a nebylo jasné, zda útok skončil. Podle Ajmána Mazkúra ze zdravotnického odboru v provincii Hadždža, se počet obětí ještě může zvýšit. Na místě přišlo o život devět lidí, další dvě osoby zemřely při převozu do nemocnice, uvedli Lékaři bez hranic.

Organizace začala nemocnici v Absu podporovat v červenci 2015. Od té doby tam zdravotníci ošetřili více než 4600 pacientů.

MSF o víkendu upozornili na sobotní nálet na školu v sousední provincii Saada, kde přišlo o život deset dětí. Koalice ale tvrdí, že tento útok mířil na výcvikové středisko povstaleckých šíitů.

Jemenský konflikt trvá od podzimu 2014. Loni do něj vstoupila arabská koalice ve snaze pomoci legitimní jemenské vládě vytlačit šíity z dobytého území, což se podařilo jenom částečně. Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které nepřinesly ukončení sporu.

Saúdskoarabská tisková agentura SPA v pondělí oznámila, že král Salmán nařídil vyplatit navíc měsíční mzdu vojákům, kteří se účastní operací v Jemenu. Nařízení se týká zaměstnanců ministerstev vnitra a obrany a také členů národní gardy.

V Jemenu zahynulo několik desítek saúdskoarabských vojáků. Agentura AFP připomíná, že král nařídil zvýšení platu vojáků v době, kdy země čelí nebývalému deficitu ve výši odpovídající 80 miliardám eur (2,2 bilionu korun).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!