Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Jemenu zemřely desítky uprchlíků, ministr prosí o pozemní vojsko

Svět

  15:46
SANÁ - Letouny arabské koalice v pondělí bombardovaly uprchlický tábor v severozápadním Jemenu. Cílené údery koaličních sil pod vedením Saúdské Arábie nepřežily desítky civilistů. Pokračují rovněž boje o jihojemenský přístav Aden a hlavní město Saná, které ovládají šíitští povstalci Hútíové podporovaní Íránem.

Šíitský povstalec v ulicích bombardovaného Saná. foto: Reuters

Nálety na uprchlický tábor Mazrak si vyžádaly nejméně 40 obětí na lidských životech a přibližně 200 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AFP s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), jež v táboře působí. Bilanci obětí potvrdila nedaleká nemocnice. 

Na Jemen dále prší bomby, ze země prchají stovky civilistů a diplomatů

Jedná se o zatím nejvyšší počet civilních ztrát od minulého čtvrtka, kdy Saúdská Arábie se spojenci leteckou kampaň proti šíitským povstalcům zahájily. Podle očitých svědků byla bombardována i příjezdová cesta do tábora, což ztěžovalo převoz obětí do lékařské péče. Mazrak se nachází na Hútíi kontrolovaném území, přibližně deset kilometrů od jejich vojenské základny, připomněla AFP. 

Mluvčí arabské koalice odpovědnost za útok na tábor přiznal. Řekl však, že na letadla pálili protivníci z obydlené části a letci reagovali na tyto útoky.

Žádost o pozemní vojsko

Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín.

Jemenský ministr zahraničí požádal o vyslání pozemních jednotek arabských armád do Jemenu. „Ano, žádáme o tuto pomoc, a to v co nejkratším termínu, abychom mohli zachránit naši infrastrukturu a Jemence, kteří jsou obleženi v mnoha městech,“ sdělil ministr Rijád Jasín na dotaz, zda si Jemen nepřeje, aby arabské státy vyslaly do jeho země i pozemní vojska.

Írán jako spojenec jemenských šíitů v úterý ráno dodal do Jemenu další pomoc. Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján vyzval všechny strany bojující v Jemenu, aby zahájily dialog. Prohlásil také, že Teherán a Rijád by měly společně hledat řešení. „Írán a Saúdská Arábie mohou spolupracovat v řešení jemenské krize. Doporučujeme, aby se všechny strany zklidnily a začaly jednat,“ řekl. 

Nervózní Saúdi v Jemenu krotí nepřátelský šíitský půlměsíc

Na dotaz, zda má Írán nějaké cesty k otevření dialogu se Saúdskou Arábií, náměstek odpověděl: „Snažíme se, máme návrh.“ Podle íránské agentury IRNA se podařilo íránskému letadlu s nákladem 21 tun léků, lékařského vybavení a potravin přistát v Jemenu. 

Saúdský ministr obrany princ Mohammad bin Salmán konzultuje vojenské operace s důstojníky saúdské armády.

Letadla Saúdské Arábie a jejích arabských spojenců do jemenského konfliktu vstoupila minulý týden a hned na počátku se zaměřila na dráhy letišť kontrolovaných šíity. Jaké letiště použil Írán k dodávce pomoci, není jasné. Írán nepopírá, že šíitům pomáhá, ale jde prý výhradně o humanitární pomoc, nikoli o vojenské dodávky. Sunnitská Saúdská Arábie je právě opačného názoru.

Blokáda humanitární pomoci

Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v úterý oznámila, že saúdskoarabská letadla zabránila v přistání stroji s humanitární pomocí této organizace. MVČK požádal o „odstranění překážek pro dopravu životně důležité zdravotnické pomoci do Jemenu, která je nezbytná k ošetření lidí zraněných při útocích z minulých dní“.

Šíité postupují Jemenem od loňského září, kdy obsadili metropoli. Nyní jsou už v blízkosti Adenu. Tam dělostřelectvo ostřelovalo obytný dům a při útoku zahynulo deset vojáků loajálních prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu. Prezident do Adenu uprchl v únoru ze Saná, kde ho šíité drželi v domácím vězení. Nyní je v Saúdské Arábii, ale jeho lidé o důležitý přístav se šíity stále bojují.

Obyvatelé jemenského hlavního města Saná prchají před leteckými údery...
Šíitští povstalci protestují proti leteckým úderům koalice pod vedením Saúdské...

Válečné bubny? Jsme připraveni

Saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd v úterý prohlásil, že koalice bude v ofenzivě pokračovat, dokud nebude Jemen stabilní. „My nevyvoláváme válku. Ale jestliže vy bušíte do válečných bubnů, jsme připraveni. Operace na obranu legitimity Jemenu bude pokračovat, dokud nedosáhne cíle a do Jemenu se nevrátí bezpečnost, stabilita a jednota,“ sdělil princ Fajsal.

Saná v noci na úterý zažilo nejprudší bombardování od 26. března, kdy arabská koalice operace zahájila. Na jihu země se spojenecká letadla zaměřila na dva tábory jemenských revolučních gard, jež zůstávají věrné Hádího předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Obyvatelé Saná tvrdí, že celou noc městem otřásaly silné výbuchy. Letadla prý bombardovala posty revolučních gard v okolí města a také letiště.

Nálety byly v minulých dnech rozšířeny ze Saná na provincii Zamar v centru země, Hudajdu na západě a Táizz a Aden na jihu.

JEMENSKÁ KRIZE

Hlavní události v Jemenu v minulých šesti měsících od podpisu dohody vlády s šíitskými povstalci:

2014 

  • 21. září Šíitští povstalci Hútíové (oficiálním názvem Ansar Alláh neboli Boží partyzáni) podepsali s vládou dohodu, která měla ukončit násilí, jež od září 2013 ochromovalo zemi (jen od začátku září zahynulo v bojích v metropoli Saná na 340 lidí). Povstalci, které údajně podporovaly síly bývalého prezidenta Alí Abdalláha Sáliha (vládl od 1978 do 2012), zabrali v metropoli Saná řadu vládních a vojenských sídel.
  • 9. října - Při dvou sebevražedných útocích v Saná zahynulo 47 lidí, k útokům se přihlásila jemenská odnož sunnitské teroristické sítě al-Káida, která vyhlásila šíitským rebelům válku.
  • 14. října - Šíitští povstalci obsadili jihojemenský přístav Hudajdá a obsadili část provincií Zamár, Ibb a Bajdá.

2015

  • 20. ledna - Šíitští povstalci obsadili po dvoudenních bojích (přes 50 mrtvých) sídlo hlavy státu v Saná.
  • 22. ledna Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí rezignoval, odstoupila i vláda premiéra Chálida Báhaha.
  • 6. února - Šíitští povstalci Húthiové oznámili, že přebírají moc v zemi, rozpustili parlament. USA a státy v Perském zálivu obvinily Írán podpory rebelů. Začala se uzavírat západní velvyslanectví v Saná.
  • 15. února - Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která pod hrozbou sankcí vyzývala šíitské rebely, aby se vzdali moci.
  • 20. březnaSérie sebevražedných atentátů namířených proti šíitským mešitám v Saná: zahynulo na 140 lidí. K činu se přihlásilo radikální sunnitské hnutí Islámský stát.
  • 21. března Prezident Hádí, podporovaný OSN a Západem, odjel ze Saná do jihojemenského přístavu Aden, bývalé metropole Jižního Jemenu (do roku 1990). Hádí poté vyhlásil Aden metropolí státu, začaly střety jeho jednotek s vojáky exprezidenta Sáliha a povstalci Hútíi.
  • 22. března - Šíitští povstalci společně se stoupenci bývalého prezidenta Sáliha obsadili třetí největší město země Táizz, které leží na hlavním silničním tahu mezi metropolí Saná a druhým největším městem Adenem. Pokračovaly střety šíitských rebelů se sunnitskými extremisty z al-Káidy a Islámského státu.
  • 25. března Prezident Hádí uprchl ze své rezidence v jihojemenském Adenu, k němuž se přiblížily jednotky šíitských povstalců. Rebelové údajně kontrolovali více než polovinu z 21 jemenských provincií, obsadili leteckou základnu Anad mezi městy Táizz a Aden, kterou před týdnem opustili američtí vojáci, a přiblížili se k přístavu Muchá v Rudém moři v blízkosti průlivu Báb al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem.
  • 26. března Saúdská Arábiea její spojenci zahájili vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!