Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Jeruzalémě hrozí výbuch násilí, Palestinci se bouří kvůli zavřené mešitě

Střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou v Jeruzalémě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou v Jeruzalémě v... | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelská policie je v pohotovosti v Jeruzalémě kvůli napětí kolem posvátných míst na Chrámové hoře. Izrael po čtvrteční uzávěře znovu otevřel vstupy k mešitě Al-Aksá, ale omezil je jenom pro muže starší 50 let a pro ženy. Některé palestinské strany vyzvaly k demonstracím.

Palestinští politici označili čtvrteční uzávěrku Al-Aksá za čin srovnatelný s vyhlášením války. Strana Fatah, která ovládá Západní břeh Jordánu, podle listu The Jerusalem Post pozvala Palestince, aby přišli mešitu bránit a aby „zabránili okupačním silám judaizovat Jeruzalém a muslimská posvátná místa“.

Vzdor proti Izraeli

Radikální Hamás a Islámský džihád vyzvali Palestince, aby stupňovali projevy vzdoru proti Izraeli. Hamás pátek označil za „den mobilizace“ na protest proti uzávěře Al-Aksá. Hnutí také vyzvalo své stoupence, aby přišli demonstrovat na Západním břehu i v Pásmu Gazy. Někteří izraelští politici hovoří o tom, že v Jeruzalémě už běží tichá intifáda (protiizraelské lidové povstání).

ČTĚTE TAKÉ:

Policie vyzvala izraelské občany, aby se chovali odpovědně a přispěli k udržení klidu. Ve východní části města jsou početné policejní jednotky a očekává se další posílení policistů v historickém centru i na Chrámové hoře.

Napětí v Jeruzalémě panuje už delší dobu, avšak bezprostřední příčinou současného stavu je středeční incident, při němž Palestinec Mutaz Hidžází z východního Jeruzaléma postřelil a těžce zranil pravicového aktivistu Jehudu Glicka. Izraelští policisté pak střelce přišli ve čtvrtek zatknout a při přestřelce ho zabili.

Izraelské bezpečnostní jednotky a zdravotníci nad tělem zastřeleného Palestince...
Pohřeb zastřeleného Palestince Mutaze Hidžázího.
Střet židovských radikálů a izraelské policie v ulicích Jeruzaléma.
Střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou v Jeruzalémě v...

Střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou v Jeruzalémě v poslední době téměř na denním pořádku. Minulý týden došlo v centru města k incidentu, při kterém arabský řidič najel do lidí stojících na tramvajové zastávce a dvě osoby usmrtil. Izraelská policie v této souvislosti hovořila o teroristickém útoku, řidičova rodina označila incident za dopravní nehodu.

Palestinec smetl lidi na jeruzalémské zastávce:

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...