Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

ON-LINE: V Evropě je milion nakažených. Rusku raketově stoupá počet případů, britská bilance se naopak snižuje

Zdravotnická kontrola na německém letišti. foto: ČTK/AP

Sledujeme online
Soul/Peking/Singapur/Berlín/Moskva/Londýn/Bratislava - V Evropě už koronavirem onemocnělo přes milion lidí a téměř 100 000 nemoci způsobené koronavirem podlehlo. Bilanční milníky byly pokořeny v době, kdy se v nejvíce zasažených evropských zemích zvyšují zejména počty zemřelých pomaleji než ještě před několika dny. Naopak Rusko hlásí za den rekordních 6060 případů nákazy koronavirem. V britských nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 596 lidí s nemocí, kterou způsobuje nemoc covid-19.
  7:16aktualizováno  22:07

Naše ambasády ‚vrátily’ do Česka i pitbula. Obavy z nákazy jsme vytěsnili, říkají velvyslanci

Celkem už má země 16 060 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem. Nárůst počtu úmrtí je výrazně nižší než v předchozí denní bilanci, kdy jich bylo 888.  Oznámilo to v neděli britské ministerstvo zdravotnictví.

Nárůst je podle ministerstva nejmírnější za poslední téměř dva týdny. Naposledy Británie hlásila menší počet nových obětí než nyní v pondělí 6. dubna. Agentura Reuters však upozorňuje, že nedělní data častěji vykazují nižší nárůsty počtu obětí. Britské bilance obětí navíc zahrnují pouze pacienty zemřelé v nemocnicích, a nikoli v domovech seniorů nebo doma, což je terčem kritiky, protože obraz o počtu obětí je tak zkreslený.

Koronavirus globálně

Bezdomovec spí uprostřed vyprázdněné barcelonské ulice.
Lidé čekají na výdej ochranných pomůcek v newyorské čtvrti Harlem.

Podle organizace National Care Forum, zastupující sektor sociální péče, zemřelo v britských pečovatelských domech kolem 2500 lidí s infekcí jenom během minulého týdne. Británie je zemí s pátým nejvyšším počtem obětí koronavirové nákazy na světě. Co do počtu potvrzených případů je s přibližně 114 000 nakaženými šestá. „Hlavním cílem je tyto lidi izolovat, a zredukovat tak šíření infekce,“ uvedlo krizové centrum.

V britských nemocnicích docházejí ochranné pomůcky. Zdravotnický systém je podfinancovaný

Britská vláda ve čtvrtek rozhodla o prodloužení opatření omezujících pohyb a kontakt mezi lidmi nejméně o další tři týdny. Opatření byla zavedena 23. března. Člen britského kabinetu Michael Gove v neděli řekl, že Británie se opatření zatím nechystá rozvolňovat. „Fakta a doporučení momentálně jasně hovoří o tom, že bychom ještě neměli uvažovat o uvolňování těchto omezení,“ řekl v neděli Gove televizi Sky News. Britské nemocnice se nyní potýkají s nedostatkem některých ochranných prostředků.

Téměř 50 % nakažených v Rusku je bez příznaků

Rusku je za den rekordních 6060 případů nákazy koronavirem. Úřady oznámily, že 43 procent lidí, u kterých se nákaza potvrdila, nemělo příznaky. Rusko už má 42 853 nakažených a 356 mrtvých, informoval v neděli krizový štáb pro koronavirus. Počet zemřelých se od soboty zvýšil o 46.

Česko poslalo Rusku diplomatickou nótu. Před petrohradským konzulátem se protestovalo kvůli Koněvovi

Nejhorší situace je v Moskvě. Agentura TASS oznámila, že až 60 procent nakažených Moskvanů nemá žádné příznaky. V hlavním městě denně přibývá v průměru 2500 potvrzených případů nákazy. Před týdnem bylo bez symptomů asi 40 procent pozitivně testovaných, nyní je jich 60 procent. Vzorky od těch, u nichž byl virus potvrzen při prvním testu, se v Moskvě posílají na druhý test, který má nákazu potvrdit.

Španělsko se pomalu a postupně znovu probírá k životu. Důležitou roli v tomto...
Španělsko se pomalu a postupně znovu probírá k životu. Důležitou roli v tomto...

Španělsko se pomalu a postupně znovu probírá k životu. Důležitou roli v tomto procesu hrají zaměstnanci obchodů, kteří se nebojí jít do práce.

Ruský kardiolog Alexandr Mjasnikov stojí v čele oficiálního ruského informačního centra o koronaviru, jeho informování o zatím nepříliš probádaném viru ale někteří považují za kontroverzní. Příklady některých nepodložených výroků tohoto lékaře, který není specialistou na infekční onemocnění, přinesl server Meduza.

Mjasnikov, kterého ruská veřejnost zná jako moderátora televizního pořadu o zdraví na státním programu Rossija 1, vede od 15. dubna ruské vládní Informační centrum pro dohled nad koronavirovou situací. Mezi jeho povinnosti patří informování veřejnosti o koronaviru a vyvracení mýtů. Zatím se však zdá, že v této situaci by bylo přiléhavé rčení o kozlovi, který se stal zahradníkem, píše Meduza.

Moskvané zahltili metro kvůli novému systému propustek. Někteří čekali i 40 minut, než se do soupravy dostali

Kardiolog například 19. března prohlásil, že epidemie koronaviru postupně zcela odezní, a to „nejspíše v polovině dubna“. Místo toho je ale ve druhé polovině dubna Rusko svědkem dramatického nárůstu počtu infikovaných. V neděli místní úřady informovaly, že za uplynulých 24 hodin tam přibylo rekordních 6060 případů.

Nejhůře zasažené místo mimo USA a Evropu

Turecko aktuálně registruje 86 306 potvrzených případů nakažení koronavirem SARS-CoV-2. Oznámil to v neděli ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Agentura Reuters poznamenala, že Turecko se tak stalo zemí s nejvyšším množstvím nakažených mimo Evropu a Spojené státy.

Opatření proti covid-19 způsobila v Turecku chaos. Země nakládá s pandemií po svém, uvádí však nízkou mortalitu

Nejnovější přírůstek 3977 infekcí potvrzených v Turecku testy během uplynulých 24 hodin je vyšší než denní přírůstek v Číně, odkud se koronavirus začal na přelomu roku šířit do světa. Ministr Koca rovněž informoval, že od soboty přibylo 127 lidí, kteří v souvislosti s koronavirovou infekcí skonali. Celkový počet obětí epidemie se tím v Turecku zvýšil na 2017. Z nákazy se na druhé straně dosud zotavilo 11 976 lidí.

Vylidněné Taksimské náměstí v tureckém Istanbulu.

Budík odbíjející pravé poledne v prázdné istambulské čtvrti Eminönü v Turecku.

Turecko oznámilo první pacienty s koronavirem 10. března a od té doby množství potvrzených případů nákazy prudce rostlo. V současnosti je zemí se sedmým nejvyšším počtem nakažených na světě, napsala agentura Reuters.

Italská bilance nových obětí pozvolna klesá

Itálie v neděli oznámila další pokles denního počtu nových obětí koronavirové nákazy. Zatímco v sobotu bylo úmrtí 482, v neděli jich úřad italské civilní ochrany ohlásil 433. Celkem tak v zemi dosud zemřelo 23 660 pacientů, informovala agentura Reuters.

Prodej aut v Evropské unii v březnu klesl o 55 procent, největší propad zaznamenala Itálie

Ve srovnání se sobotou se v Itálii také snížil nárůst počtu potvrzených případů nákazy. Za den jich přibylo 3047, a na Apeninském poloostrově tak už zaregistrovali celkem 178 972 infikovaných. Itálie patří v Evropě ke státům nejvíce zasaženým infekcí koronaviru SARS-CoV-2 a jím vyvolávanou nemocí covid-19. Nicméně v poslední době se dříve prudce stoupající nárůst počtu nemocných a zemřelých ustálil, a spíše se snižuje.

Ikonický most v Benátkách je nasvícen v barvách italské vlajky. Celá země vzdává hold zdravotníkům.

Opuštěné pláže poblíž Říma.

V pátek úřad civilní ochrany hlásil, že za den přibylo 575 zemřelých. Nedělní údaj 433 mrtvých je nejnižší od minulé neděle, kdy za den přibylo 431 úmrtí. Trochu výraznější je nedělní pokles přírůstku nově nakažených osob - v sobotu 3491 a v neděli 3047.

Čína hlásí nejméně nových případů od března

Počet lidí nakažených korononavirem se v pevninské Číně v sobotu zvýšil o 16, což je nejméně od poloviny března. V pátek přibylo 27 infikovaných. S odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi o tom v neděli informovala agentura Reuters. Tchaj-wan, který po tři dny nezaznamenal žádný nový případ nákazy, v neděli ohlásil přes 20 nově infikovaných.

Čínský dělník s rouškou v provincii Liao-ning.

Obnovená práce v továrně v čínském městě Chuang-kang v provincii Chu-pej.

‚Nikdo si nechce kupovat auta nebo vybavovat si dům.‘ Čína obnovila chod továren, spotřebitelé ale šetří

V Číně si devět nakažených infekci přivezlo ze zahraničí. Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Číně dosáhl 82 735. Nikdo další v pevninské Číně za poslední den na nákazu koronavirem nezemřel. V pátek ale čínské úřady po revizi údajů zvýšily bilanci obětí koronaviru v zemi na 4632, což představovalo nárůst o více než třetinu.

Podezření, že v Číně a nejhůře zasaženém městě Wu-chan je ve skutečnosti více případů, než uvádějí statistiky, se v uplynulých měsících ozývala z různých stran.  Peking rovněž do své statistiky nezahrnuje pacienty bez klinických příznaků, jako jsou horečka či kašel. Případů infekce u lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky, bylo nově registrováno 44.

Pracovníci v provincii Liao-ning kontrolují teplotu ve skladišti obilí.

Pracovníci s rouškami v jedné z tradičních čínských lékáren ve městě Peking.

Tchaj-wan po tři dny nehlásil žádný nový případ nákazy, v neděli ale přiznal 22 nově infikovaných. Téměř všichni jsou členové námořnictva, kteří v březnu zavítali na Palau. Tento stát patří k 15 zemím, jež s Tchaj-wanem udržují formální diplomatické styky. V sobotu tchajwanské úřady oznámily, že tři kadeti, kteří byli v této skupině návštěvníků, jsou nakaženi koronavirem a že 700 námořníků bylo umístěno do karantény a je testováno. Kromě těchto tří kadetů vyšly testy pozitivně dalším 21 členům námořnictva.

Na Palau odpluly tři lodě a podle zástupců námořnictva je nákaza jenom na jedné z nich. Námořníci se z Palau vrátili na Tchaj-wan ve středu, u Palau jejich lodě kotvily mezi 12. a 15 březnem. Infikovaní námořníci jsou první případy nákazy koronavirem mezi členy tchajwanské armády. Země má dohromady 420 nakažených a šest mrtvých.

V Singapuru se koronavirus nepřestává šířit, v neděli ohlásil 596 nových případů. Jen 25 z nich jsou občané s trvalým pobytem, zbytek jsou dělníci, kteří žijí v ubytovnách pro cizince. Singapur má nyní 6588 infikovaných a 11 mrtvých.

Francie se blíží k hranici 20 tisíc obětí

Když chcete jít ven, musíte si vypsat povolení a mít u sebe občanku, přibližuje Češka žijící na jihu Francie

Počet smrtelných obětí koronavirové nákazy ve Francii vzrostl proti sobotě o 395 a dosáhl 19 718. Oznámilo to v neděli francouzské ministerstvo zdravotnictví. V sobotu úřady hlásily, že za den zemřelo v souvislosti s koronavirem 642 lidí, počet nově zemřelých klesá už více dnů. Francie patří spolu s Itálií a Španělskem k zemím, které jsou v Evropě pandemií způsobenou koronavirem zasaženy nejvíce.

Francouzský premiér Édouard Philippe během nedělní tiskové konference.

Ve Francouzských nemocnicích už zemřelo 12 069 lidí v souvislosti s nemocí covid-19, v pečovatelských domech dalších 7649. Premiér Philippe prohlásil, že situace kolem koronavirové epidemie se ve Francii pomalu, ale jistě zlepšuje. Francie však ještě není z krize venku, upozornil šéf vlády.

SLEDUJEME: Koronavirus ničí sport. EURO a OH jsou odloženy, Tour de France už zná datum

Nárůsty počtu zemřelých ve Francii se v posledních dnech zmírňují a klesá také počet hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče. Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem ve Francii klesl na 30 610 ze sobotních 30 639. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče klesá už 11. den, sdělil v neděli zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Nyní je jich 5744, což je nejméně od 30. března.

Francie, kde se virem nakazilo přes 150 000 lidí, by měla 11. května začít uvolňovat opatření zavedení za účelem omezení pohynu. Vyhlášena byla před téměř pěti týdny. Premiér Philippe v neděli varoval, že hospodářská krize, která s epidemií souvisí, teprve začíná a bude „brutální“.

V Polsku zatím zemřelo 350 osob, v Maďarsku 189

V Polsku od soboty přibylo 545 lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2, potvrzených případů infekce je tak v zemi nyní registrováno 9287. Informovalo o tom v neděli večer ministerstvo zdravotnictví. Za stejnou dobu zemřelo dalších 13 nakažených. Počet smrtelných obětí koronaviru a nemoci covid-19, kterou virus vyvolává, se tak v Polsku zvýšil na 360. Ministerstvo zdravotnictví ráno mimo jiné uvedlo, že v zemi bylo doposud provedeno 204 246 testů na koronavirus.

Preventivní omezující opatření přijatá s cílem zbrzdit šíření koronavirové infekce v neděli v Polsku poznamenala každoroční vzpomínkové akce k uctění památky hrdinů povstání ve varšavském ghettu za německé okupace v roce 1943. Premiér Mateusz Morawiecki a představitelé židovské obce se zúčastnili položení věnců u památníku v centru polské metropole s rouškami a v předepsaných rozestupech mezi sebou.

Orbánova vláda nedostala díky zákonu neomezenou moc, říká šéf maďarského parlamentu

V Maďarsku podle nedělní informace vládního severu coronavirus.gov.hu zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 17 pacientů, převážně seniorů. Těchto úmrtí je tak celkem registrováno 189. Přibylo také 82 nakažených. V zemi je celkem evidováno 1916 pozitivních testů, které potvrzují nákazu. Z nemoci covid-19 se na druhé straně dosud uzdravilo 250 lidí.

V Budapešti s dezinfikací domovů pro seniory pomáhá hygienikům armáda.

V Budapešti s dezinfikací domovů pro seniory pomáhá hygienikům armáda.

Premiér Viktor Orbán podle agentury APA řekl, že vrchol epidemie spojené s koronavirem v Maďarsku očekává kolem 3. května. Dodal, že jde o odhad založený na prognózách expertů.

Jižní Koreji se vyplatilo rozsáhlé testování

Jižní Korea zaznamenala pouze jednociferný nárůst počtu případů nákazy koronavirem, pacientů přibylo za posledních 24 hodin osm. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Celkem Jižní Korea eviduje 10 661 nakažených a 234 obětí nemoci covid-19.

Počet nakažených koronavirem může být až 85krát vyšší, než ukazují data, tvrdí vědci ze Stanfordu

Denní počet infikovaných je v neděli nejnižší od 18. února, kdy se začalo množství lidí trpících nemocí covid-19 rychle zvyšovat poté, co se nákaza rozšířila mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži ve městě Tegu. Brzy bylo v Jižní Koreji mnohem více potvrzených případů koronavirové nákazy než kdekoli jinde mimo Čínu.

Země ale následně zahájila rozsáhlé testování a zavedla opatření omezující kontakty mezi lidmi, čímž se nárůsty potvrzených případů podařilo zmírnit. Za rychlou a účinnou reakci na epidemii se Jižní Koreji dostalo uznání celého světa. V současnosti již Jihokorejci opět chodí do parků a vysedávají v restauracích.

Situace v Německu je podle úřadů zvladatelná

Německo v sobotu zaznamenalo 2458 nových nákaz koronavirem, což je méně než v pátek, kdy jich bylo 3609. Zemřelo dalších 184 lidí, v pátek to bylo 242. Podle agentury Reuters o tom v neděli informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

Celkově bilance nakažených v Německu vzrostla na 139 897 případů, z nichž 4294 infekci podlehlo.

Epidemie v Německu je znovu zvladatelná, míní ministr zdravotnictví. Počty nových případů nákazy klesají

Za velmi důležité odborníci i politici, kteří rozhodují o dalších opatřeních, považují číslo, které udává, kolik průměrný infikovaný nakazí dalších lidí. Zatímco začátkem epidemie bylo v Německu vyšší než pět, nyní kleslo pod jedna. Pokud by se tento trend podařilo udržet, bude se počet nakažených v zemi postupně snižovat.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn na čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně vyjádřil přesvědčení, že epidemie je po původním rychlém nárůstu počtu nakažených znovu zvladatelná. Přijatá opatření podle něj byla úspěšná. Šéf RKI Lothar Wieler mluvil ve vztahu k aktuálnímu vývoji o velmi dobrém průběžném výsledku.

Pozitivní vývoj už Spahnovi také umožnil oznámit, že se od začátku května budou nemocnice vracet do běžného provozu. Budou se tak moci uskutečnit i dosud odkládané operace

Španělská bilance stále klesá

Španělsko má nově 20 453 případů úmrtí na koronavirus, což je o 410 více než v sobotu. Nakažených je v zemi téměř 196 000. Oznámilo to v neděli španělské ministerstvo zdravotnictví. Denní nárůst počtu mrtvých je nižší než v sobotu, kdy přibylo 565 úmrtí.

Přírůstek potvrzených případů činí za poslední den 4280, což je o něco více než počet nových případů ohlášených v sobotu.

Podle španělských zdravotnických úřadů má země vrchol epidemie za sebou - 2. dubna tam nemoc zabila v jediném dni 950 lidí.

Španělsko je po Spojených státech nejvíce zasaženou zemí. Zdravotnické úřady se ale domnívají, že vrchol epidemie už má země za sebou.

Vláda v Madridu zavedla tvrdá omezující nařízení, která bránila lidem vycházet z domovů, s výjimkou nezbytných případů. Od 27. dubna by zákaz měl být uvolněn pro děti. Nouzový stav byl vyhlášen původně do 26. dubna, premiér Pedro Sánchez ale chce parlament požádat o prodloužení.

Slovensko hlásí další úmrtí

Na Slovensku v sobotu zemřel další člověk infikovaný koronavirem, celkově tak počet obětí pandemie choroby covid-19 v zemi pod Tatrami vystoupil na 12. Informovalo o tom v neděli slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Novou obětí je klientka domova seniorů ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, které se stalo jedním z ohnisek nákazy. Už dříve zemřelo několik důchodců, kteří pobývali ve zmíněném domově.

Slovensko bude žádat od pendlerů negativní test na koronavirus. Dosud stačilo potvrzení od zaměstnavatele

Nákazu koronavirem testy potvrdily v sobotu také u 25 lidí v jiném sociálním zařízení na severu Slovenska. Premiér Igor Matovič v nedělní diskusní relaci televize TA3 řekl, že stát bude testovat na koronavirus všechny klienty domovů sociálních služeb. Využije k tomu takzvané rychlotesty, které jsou ale méně přesně než analýza vzorků výtěru z nosu a krku. Plošné testování ve zmíněných zařízeních slovenské úřady původně neplánovaly.

V sobotu testy na pětimilionovém Slovensku odhalily 72 nakažených koronavirem, celkově má tak země 1161 potvrzených případů nákazy. Kromě domovů seniorů se ohnisky nákazy stalo i několik lokalit s romským obyvatelstvem.

Ve slovenských nemocnicích je hospitalizováno v souvislosti s koronavirem 212 pacientů, u 81 byla choroba covid-19 potvrzena. Dva pacienti byli napojeni na umělou plicní ventilaci. Z choroby covid-19 se na Slovensku dosud vyléčilo 229 lidí.

Írán pokračuje s propouštěním vězňů kvůli koronaviru

V Íránu za poslední den zemřelo 87 lidí na nemoc covid-19. Oznámilo to v neděli ministerstvo zdravotnictví. Po několikadenním snižování nárůstu nových případů je to znovu vyšší počet. Nakaženo je v zemi přes 82 000 lidí.

V sobotu Írán hlásil 73 nových úmrtí. Celkem už v této blízkovýchodní zemi nemoc způsobená koronavirem usmrtila 5118 lidí. Počet nově infikovaných zůstává podobný jako v sobotu a pohybuje se kolem 1300, celkem je v Íránu 82 211 infikovaných.

Prezident Hasan Rúhání v neděli uvedl, že Teherán prodlouží lhůtu pro dočasné propuštění vězňů. Od února se jich na svobodu dostalo 100 000.

Rúhání řekl, že propustka „těchto trestanců, kteří nepředstavují společenské ohrožení, se prodlužuje do 20. května“.

Při dezinfikování zasažených v Íránu pomáhají i revoluční gardy.

Ochránci lidských práv ale podle agentury Reuters upozorňují, že se na svobodu nedostala většina „vězňů svědomí, ochránců přírody ani lidí s dvojím občanstvím“.

Rúhání v neděli také oznámil, že mešity budou uzavřeny nejméně do 4. května, což znamená, že se lidé nebudou moci v prvních dnech postního měsíce ramadán chodit do mešit modlit. Ramadán začíná příští týden.

„Mešity a náboženská střediska zůstanou následující dva týdny zavřená. O shromažďování během ramadánu rozhodneme příští týden,“ řekl prezident.

Uzavřeny jsou i školy, ale vláda postupně umožnila obnovu některých podniků a služeb. Prezident v neděli řekl, že tam, kde je velké riziko nákazy, obnova provozu povolena nebude, což se týká divadel, tělocvičen, salonů krásy i nákupních center.

Autor: