11. července 2016 8:22, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Jižním Súdánu opět teče krev. OSN žádá o pomoc, zemřely stovky lidí

Během střetů zahynuli již dva čínští příslušníci mírové mise OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během střetů zahynuli již dva čínští příslušníci mírové mise OSN. | foto: ČTK

JUBA V metropoli Jižního Súdánu v pondělí opět vypukly boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, kteří jsou vůdci dvou hlavních etnik v zemi. I přes nedělní výzvu OSN k uklidnění situace je podle agentury Reuters v Jubě slyšet střelba, z níž se oba politici navzájem obviňují. Od čtvrtka při násilnostech v zemi zahynulo 272 lidí.

K okamžitému ukončení bojů v Jižním Súdánu mezitím vybídly Spojené státy. Washington rovněž nařídil stáhnout část personálu ze své ambasády v této africké zemi.

Ozbrojené jednotky v ulicích hlavního města Juba.
Viceprezident Riek Machar.

Reuters s odvoláním na vyjádření svědků uvádí, že v ulicích Juby se pohybují tanky. Ve vzduchu také byly dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.

Podle agentury AP se střílí také v okolí sídla OSN v Jubě. Čínská televize CCTV na twitteru uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN (UNMISS).

Političtí sokové

Současná vlna střetů vypukla ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Riek Machar v pondělí obvinil prezidenta Salva Kiira, že nemá zájem na dosažení míru v zemi. Kiir podle něj nechal bombardovat ozbrojence, kteří podporují Machara. Viceprezident ale podle agentury Reuters zároveň vyzval své stoupence, aby při současných násilnostech v jihosúdánské metropoli zachovali zdrženlivost.

„Vyzývám ke klidu a ke zdrženlivosti v těchto potyčkách. Nikdo by neměl brát zákony do svých rukou, aby tuto zemi destabilizoval,“ uvedl Machar na twitteru. Vyjádřil také naději v budoucnost.

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale tuto nejmladší zemi světa a jeden z nejchudších států zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz