K okamžitému ukončení bojů v Jižním Súdánu mezitím vybídly Spojené státy. Washington rovněž nařídil stáhnout část personálu ze své ambasády v této africké zemi.
Reuters s odvoláním na vyjádření svědků uvádí, že v ulicích Juby se pohybují tanky. Ve vzduchu také byly dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.
Podle agentury AP se střílí také v okolí sídla OSN v Jubě. Čínská televize CCTV na twitteru uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN (UNMISS).
Heavy gunfire and loud explosions heard in South Sudan's Juba as violence flares again https://t.co/4PEFV7pc2r
— Al Jazeera News (@AJENews) 11. července 2016
Političtí sokové
Současná vlna střetů vypukla ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.
Jsou ochotni zabíjet, aby mohli jíst, říká k súdánské katastrofě diplomat |
Riek Machar v pondělí obvinil prezidenta Salva Kiira, že nemá zájem na dosažení míru v zemi. Kiir podle něj nechal bombardovat ozbrojence, kteří podporují Machara. Viceprezident ale podle agentury Reuters zároveň vyzval své stoupence, aby při současných násilnostech v jihosúdánské metropoli zachovali zdrženlivost.
„Vyzývám ke klidu a ke zdrženlivosti v těchto potyčkách. Nikdo by neměl brát zákony do svých rukou, aby tuto zemi destabilizoval,“ uvedl Machar na twitteru. Vyjádřil také naději v budoucnost.
In the last 2 hrs, we went through heavy bombardments by Pres Kiir helicopters. This tells that our partner is not interested in peace. 2/3
— Dr Riek Machar Teny (@Drriekmachar) 11. července 2016
Skončí jaderný materiál v rukou teroristů? Horlivá Čína slibuje reaktor v Súdánu |
Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale tuto nejmladší zemi světa a jeden z nejchudších států zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.
Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války.