11. srpna 2019 14:15, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kanadě se utrhla kabinková lanovka, někdo zřejmě přeřezal lana

Na zem se zřítilo zřejmě všech třicet kabin. Na místě nebyl žádný zraněný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zem se zřítilo zřejmě všech třicet kabin. Na místě nebyl žádný zraněný. | foto: Královská kanadská jízdní policie (RCMP),

Ottawa Neobvyklý případ řeší kanadská policie ve městě Squamish severně od Vancouveru. Kolem půl páté ráno tam spadla kabinková lanovka, které neznámý vandal přeřízl lana. Vzhledem k časné hodině byla atrakce prázdná a nikomu se tak nic nestalo, i když se utrhlo všech třicet kabin.

„Věříme, že se jednalo o úmyslné poškození lan a že jde o čin zatím neznámého vandala,“ uvedla Kara Triance, vyšetřovatelka Královské kanadské jízdní policie (RCMP) pro televizi CBC. „Momentálně se jedná o místo činu, takže žádáme všechny lidi, aby se nepřibližovali,“ dodala. 

Společnost The Sea to Sky Gondola, která lanovku provozuje, se k případu vyjádřila v prohlášení na svých webových stránkách. Potvrdila mimo jiné, že nebyli zraněni zákazníci ani členové personálu. 

Manažer Sea to Sky Gondola Kirby Brown uvedl, že nedávno kontrolovali technický stav a prováděli údržbu. „A lano bylo velké, silné, krásné a zdravé,“ dodal. Ocelové lano má průměr 55 milimetrů a skládá se ze šesti vláken. Běžně uveze několik tun, když jsou kabinky plné, a mělo by vydržet i různé povětrnostní podmínky.

Pohled z vrchu na vrchol hory, kam návštěvníky vozí utržená lanovka.
Policie na místě událost vyšetřuje.

Podle policie se navíc pachatel sám ohrozil, protože lana jsou poměrně vysoko a navíc pod napětím. Čin musel provést někdy těsně po půlnoci. Policie však ve svém prohlášení uvedla, že celý incident, který se odehrál v jihozápadním kanadském městě Squamish, mohl dopadnout mnohem hůř.

„Uvědomujeme si, co se potenciálně mohlo stát a proto se nám vlastně ulevilo, že nikdo nebyl zraněn,“ uvádí RCMP. Atrakce, která čítá třicet kabin, z nichž každá má kapacitu osm lidí a vozí lidi na nedalekou horu, je zatím zavřená. Podle RCMP došlo totiž k velkému poškození. Cesta na vrchol vysoký 885 metrů trvá deset minut.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
KALIBRAČNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz