10. února 2018 21:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kapském Městě konečně pršelo. Limit 50 litrů vody na osobu denně ale zůstává

Zásoby vody v Kapském městě se radikálně zmenšují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásoby vody v Kapském městě se radikálně zmenšují. | foto: Reuters

KAPSKÉ MĚSTO Nadšení mezi jihoafrickými uživateli sociálních sítí vyvolal noční déšť v Kapském Městě, kterému má za tři měsíce kvůli dlouhému období sucha dojít voda. Napadlo však jen osm milimetrů srážek a problémy města s nízkou hladinou zásob v přehradách tak nejspíše přetrvají, napsal zpravodajský web BBC.

U některých obyvatel suchem sužovaného města vyvolala změna počasí nefalšovanou euforii a reakce na ni zaplavily sociální sítě. Jiní se zase soustředili na pečlivé hromadění dešťové vody. „Dva velké kontejnery pod našimi okapy už se třikrát naplnily! Máme před sebou rušnou noc shromažďování deště,“ popsala jedna místní uživatelka twitteru.

Den nula: Kohoutky zavřou všem „postradatelným“

V Kapském Městě platí od začátku měsíce 50litrový limit pro denní spotřebu vody na osobu. Na počátku týdne se „den nula“, kdy úřady zavřou kohoutky všem „postradatelným“ odběratelům, posunul z dubna na 11. května díky úsporným opatřením místních farmářů, někteří obyvatelé přesto nadále nenechávají nic náhodě.

Server News24 například napsal o rodině, které současné nařízení o spotřebě nečíní žádné problémy, přičemž s 50 litry si údajně vystačí všichni čtyři její členové a k tomu ještě tři mazlíčci. „Není to tak těžké. Prostě hospodaříme neuvěřitelně šetrně. Myjeme se, pijeme a naše oblečení je vyprané a dům čistý,“ tvrdí maminka Tanja.

Po pátečním osvěžení se počasí na západě Jihoafrické republiky má vrátit do starých kolejí. Teploty se mají v příštích dnech pohybovat kolem 30 stupňů Celsia a šance na déšť je podle jihoafrické meteorologické služby pro Kapské Město téměř nulová. Objem zásob v přehradách města je momentálně na 25,5 procentech jejich celkové kapacity. Den nula nastane při poklesu pod 13,5 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!