Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Karabachu bombardují civilisty, současné boje překonávají všechny zdejší dosavadní excesy

Snímek z videa zveřejněného ázerbájdžánským ministerstvem obrany ukazuje členy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z videa zveřejněného ázerbájdžánským ministerstvem obrany ukazuje členy... | foto: Reuters

STĚPANAKERT/PRAHA  Náhorní Karabach a jeho okolí se po letech relativního klidu staly nebezpečnou zónou. Boje se zatím odehrávají v úzkém pásmu v rovinaté části linie dotyku, napětí ale roste, boje se zintenzivňují a střely dopadají i na okolní vesnice.

Metropoli neuznané republiky Stěpanakert bombardovalo ázerbájdžánské letectvo, granáty dopadaly i na menší město Martakert, podle místních úřadů přitom zemřeli tři civilisté. „Používají k tomu bezpilotní stroje turecké výroby,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Náhorního Karabachu Šušan Stepanjanová. Ázerbájdžán zase hlásí v příhraničních oblastech 14 zabitých a 46 zraněných civilistů.

Přestřelky v této oblasti nejsou ničím výjimečným. Od roku 1994, kdy se pouhým příměřím uzavřel šestiletý konflikt se třiceti tisíci oběťmi a více než milionem lidí vyhnaných z domovů, se na linii dotyku střílí denně. Současné boje s nasazením tanků a letadel však překonávají všechny dosavadní excesy.

Poškozený dům v Náhorních Karabachu.
Dům údajně poškozený během bojů v Náhorním Karabachu.

Arménie v úterý uvedla, že turecká stíhačka F-16 letící z ázerbájdžánského vzdušného prostoru sestřelila její bitevní letoun Su-25. Ankara a Baku to popřely. Agentura Reuters i britský list The Guardian přinesly také svědectví Syřanů z území kontrolovaných Tureckem, že Ankara tu potají verbuje místní muže „na práci v bezpečnostní agentuře“. Ty pak vzápětí posílá do bojů v Náhorním Karabachu, kde by jich mělo působit na čtyři tisíce.

Turecko a Ázerbájdžán to opět odmítají a také francouzský prezident Emmanuel Macron konstatoval, když vyzýval Turecko ke klidu, že pro toto tvrzení neexistují hodnověrné důkazy. „Zaznamenal jsem politická prohlášení Turecka (ve prospěch Ázerbájdžánu), která jsou podle mne neuvážená a nebezpečná,“ řekl Macron.

Situace v Náhorním Karabachu se tak přenáší na diplomatickou frontu. Macron ji večer probíral s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dnes o ní bude mluvit s Donaldem Trumpem. Náhorní Karabach by spolu se sankcemi proti Bělorusku měl být i jedním z klíčových témat nadcházejícího summitu EU v Bruselu.

K okamžitému příměří a obnovení jednání bez předběžných podmínek vyzvala obě strany Rada bezpečnosti OSN. Geopolitické karty jsou přitom rozhozeny na první pohled jasně – za Arménií by mělo stát Rusko, jež má na jejím území vojenskou základnu. Turecko zase podporuje národnostně a nábožensky spřízněný Ázerbájdžán a dle slov svého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşogla „udělá vše, co je nutné“, požádá-li Baku o vojenskou podporu.

Ve skutečnosti se Rusko drží v rétorice na podporu Arménie zkrátka. Je znát, že vláda vedená bývalým novinářem Nikolem Pašinjanem je mu mírně proti srsti. Moskva si dobře pamatuje, že Pašinjan si při nástupu k moci v květnu 2018 po rozsáhlých protestech vytyčil jako prioritu zlepšování vztahů s Evropskou unií.

Pašinjan nyní odmítl ruskou nabídku na zprostředkování rozhovorů. „Mluvit o summitu Arménie–Ázerbájdžán–Rusko za intenzivních bojů není zrovna vhodné,“ prohlásil.

Arménský premiér také hrozí, že jeho země uzná Náhorní Karabach jako stát – i přes veškerou podporu této enklávě tak Arménie dosud neučinila. To je vývoj, jehož se diplomaté obávají, protože by zřejmě posunul situaci do bodu, odkud už není návratu. „Pokud se tak stane, budeme bojovat až do vítězného konce,“ komentoval to velvyslanec Ázerbájdžánu v Moskvě Polad Bülbüloglu.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...