18. srpna 2017 2:08, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělsko pátrá po řidiči dodávky. Počet obětí stoupl na čtrnáct, zraněných je 130

Policejní hlídka u Guggenheimova muzea v Bilbau | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní hlídka u Guggenheimova muzea v Bilbau | foto: Reuters

BARCELONA Den po nejkrvavějším teroristickém útoku ve Španělsku za posledních třináct let pátrá španělská policie po řidiči dodávky, která v Barceloně zabila 14 lidí a 130 dalších zranila. Policisté v noci zastřelili pět útočníků, kteří se ve městě Cambrils nedaleko katalánské metropole pokoušeli najíždět do lidí a jejichž akce podle úřadů patrně měla spojitost s barcelonským útokem.

Teroristická buňka měla podle vyšetřovatelů až osm lidí, kteří mimo jiné chystali útok plynovými bombami, uvedla agentura Reuters.

Po čtvrtečním útoku v Barceloně, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, vzrostl počet obětí na 14, informovaly v pátek úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde teroristé zranili šest civilistů a jednoho policistu.

V kritickém stavu v nemocnicích zůstává 16 osob a panují obavy, že počet mrtvých se může z dosvadních 14 zvýšit. Mezi oběťmi byli identifikováni tři němečtí občané a Belgičanka. Italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi mrtvými v Barceloně jsou dva Italové. Španělská média píší o tom, že o život přišel také šedesátiletý Španěl a jeho dva rodinní příslušníci.

Policisté vyšetřují místo činu v Cambrils, kde došlo k druhému teroristickému...
V Cambrils útočili teroristé autem a nožem.

Zraněni byli podle úřadů příslušníci více než 34 národů, mezi nimi 26 Francouzů a osm Australanů. Španělský úřad pro civilní ochranu doposud konkrétně zveřejnil, že mezi mrtvými a zraněnými v Barceloně jsou občané Španělska, Německa, Nizozemí, Belgie, Maďarska, Rumunska, Irska, Řecka, Makedonie, Itálie, Argentiny, Peru, Kuby, Číny a Alžírska.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané.

Na serveru Lidovky.cz si můžete přečíst i podrobný popis událostí čtvrtečního večera v Barceloně či výpovědi očitých svědků z bulváru Las Ramblas. Na místě byla také redaktorka Daniela Vlčková.

Policie pátrá po domnělém řidiči, jeho bratra už má

Po Španělovi z africké enklávy Melilla a Maročanovi, kteří byli zadrženi hned ve čtvrtek, v pátek policie zatkla třetího podezřelého člověka. Stále však pátrá nejméně po jednom muži, kterým je podle televize RTVE Moussa Oukabir, bratr jednoho ze zadržených Drisse Oukabira. Právě hledaného policie podezírá, že mohl být řidičem vozu, který v Barceloně zabíjel.

Starší z bratrů se na policii nahlásil sám, když se jeho podobizna objevila na obrazovkách španělských televizí. Vypověděl však, že mu byly doklady ukradeny.

On ani Španěl z Melilly neměli podle informací španělské prokuratury patrně v minulosti žádné vazby na džihádistické skupiny ani se nepodíleli na teroristické činnosti. Podrobnosti o identitě třetího zadrženého zatím úřady neposkytly.

Katalánský ministr vnitra Joaquim Form uvedl, že existuje spojitost mezi útokem v Barceloně a nočním atentátem ve městě Cambrils, kde se pětice lidí snažila autem najíždět do chodců a zranila šest civilistů a jednoho policistu.

Policie uvedla, že útok v Barceloně i teroristé z Cambrils mají souvislost také se středečním výbuchem domu ve městě Alcanar. Exploze tam srovnala dům se zemí. Zemřel při něm jeden člověk, dalších sedm bylo zraněno. Policie po půlnoci uvedla, že obyvatelé domu připravovali výbušniny sestavené z plynových bomb.

Premiér: Teror vyžaduje celosvětovou reakci

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek. Španělský premiér Mariano Rajoy v noci na dnešek uvedl, že islamistický teroristický čin vyžaduje celosvětovou reakci. „Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální,“ řekl Rajoy.

Zatímco Španělé uctili oběti polední minutou ticha, policie opět otevřela barcelonskou promenádu La Rambla, která byla dějištěm krveprolití a v jejíž blízkosti se na Katalánském náměstí odehraje pietní shromáždění. K minutě ticha se v poledne symbolicky připojili i členové Evropské komise. Německé politické strany s ohledem na útok na den přerušily předvolební kampaň.

Španělský tisk se v komentářích shoduje, že není velkým překvapením, že se útok odehrál právě v Barceloně. List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se džihádisté radikalizují rychleji než v jiných oblastech země.

Jakub Fajnor, ČTK, Lidovky.cz
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?