Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
18. října 2019 18:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Katalánsku demonstrují desetitisíce lidí. Stávkují univerzity a většina sektorů

V katalánské Gironě demonstruje podle policie 60.000 lidí, informoval deník La... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V katalánské Gironě demonstruje podle policie 60.000 lidí, informoval deník La... | foto: Reuters

Girona V katalánském městě Girona v pátek vyšlo do ulic demonstrovat na 60 000 lidí, centrum Barcelony je ochromeno davem desítek tisíc lidí, kteří do katalánské metropole zamířili z různých částí regionu. Několik stovek demonstrantů se shromáždilo před bazilikou Sagrada Familia, která byla proto uzavřena. Do páteční stávky v Katalánsku se ve většině sektorů zapojilo méně než 50 procent lidí.

Univerzity ale například stávkují téměř všechny, je zablokováno několik dálnic, takže dopad protestů, které vyvolaly rozsudky nad katalánskými politiky, pociťují i turisté. Soud v pátek nechal zavřít webovou stránku hnutí, které si říká Demokratické cunami a které protesty organizuje.

Demonstrace za propuštění vězněných separatistických politiků, jejichž vysoké tresty vězení oznámil španělský nejvyšší soud v pondělí, se konají v Katalánsku celý týden. Demonstrace v Gironě, která je baštou separatistů, bal podle místních médií jednou z největších v historii tohoto stotisícového města. Tisíce lidí se sešly také v Tarragoně, na 2000 demonstrantů hlásila španělská televize RTVE z města Lleida.

Manifestace blokují už od pondělka v Katalánsku řadu silnic, v pátek krátce po poledni byl přerušen provoz na více než dvou desítkách silnic i několika dálnicích. Komplikace vznikaly také na hranici s Francií.

V katalánské Gironě demonstruje podle policie 60.000 lidí, informoval deník La...
V katalánské Gironě demonstruje podle policie 60.000 lidí, informoval deník La...


Barcelonu odpoledne zaplavil dav lidí s vlajkami. Bazilika Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se uzavřela krátce před polednem. Na záběrech ze sociálních sítí byly vidět před bazilikou desítky lidí s katalánskými vlajkami, na tabuli u vchodu někdo napsal anglicky „Svobodu pro politické vězně“ a nalepil fotografii španělského krále obrácenou vzhůru nohama.

Do Barcelony dorazily odpoledne takzvané Pochody svobody, v nichž několik desítek tisíc lidí vyrazilo ve středu z pěti katalánských měst. Některé z nich se spojily a v pátek se na cestu vydal další z města Castelldefels u Barcelony.

Na pátek vyhlásila část katalánských odborů stávku, třetím dnem stávkují v regionu studenti. Deník La Vanguardia informoval, že do stávky v Katalánsku se zapojilo ve většině sektorů méně než 50 procent lidí, ve zdravotnictví je to jen zhruba čtvrtina, naopak univerzity stávkují téměř všechny. Místí úřady tvrdí, že ve veřejném sektoru byla účast 30procentní. Zavřena v pátek zůstala v centru Barcelony velká část obchodů, uzavřené jsou v katalánské metropoli i některé výstavy.

Premiér Pedro Sánchez v pátek prohlásil, že události v Katalánsku jsou důkazem toho, že Španělsko trestá za nelegální činy, ale nikoli za politické aktivity. Před novináři v Bruselu řekl, že Španělsko zaručuje právo pořádat protesty, avšak původci násilností prý budou stíháni.

Páteční představení zrušila i barcelonská opera, která měla na programu Turandot. „Použijeme Barcelonu jako megafon - všichni turisté musí o naší mobilizaci vědět a doufáme, že to dolehne i do Evropy,“ řekl agentuře AFP student Ramón Pararada. Práci v pátek zastavili i v automobilce Seat u Barcelony, dvě výletní lodě, které měla zakotvit v Barceloně, musely plout do jiných přístavů.

Z obav před násilím španělská fotbalová federace přesunula termín zápasu mezi týmy FC Barcelona a Real Madrid, který se měl hrát 26. října. Právě na tento den totiž separatisté svolali další shromáždění do Barcelony.Skupina Demokratické cunami po soudním příkazu o uzávěře rychle změnila svou webovou adresu a zatím není jasné, zda i tu soud nechá zavřít. Podle soudních zdrojů bylo kvůli protestům odpojeno osm webových stránek.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.