28. března 2018 8:51, aktualizováno  11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kemerovu pohřbili první oběti požáru obchodního domu. Zahynulo přes 40 dětí

Pozůstalí u rakví. Lidé truchlí pro oběti požáru nákupního centra v Kemerově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozůstalí u rakví. Lidé truchlí pro oběti požáru nákupního centra v Kemerově. | foto: Reuters

MOSKVA V sibiřském Kemerovu pozůstalí ve středu pohřbili první oběti víkendového katastrofálního požáru v místním obchodním centru, při němž zahynulo 41 dětí a 23 dospělých. V celé zemi jsou v souvislosti s vyhlášeným jednodenním státním smutkem státní vlajky spuštěny na půl žerdi, rozhlasové a televizní kanály ze svého programu vyřadily reklamu a zábavné programy.

K pohřbení bylo podle ruských médií vydáno zatím 13 těl, která se podařilo identifikovat. Velkou část ohořelých obětí bude možné identifikovat jen s použitím analýzy DNA. V kemerovských chrámech se připravují zádušní mše, před vchody se tvoří dlouhé fronty, lidé přinášejí květiny a plyšové hračky. Rodinám pozůstalých pomáhají sociální pracovníci a psychologové.

Podle oznámení kemerovské radnice ve středu začíná výplata kompenzací pozůstalým. Milionové částky uvolnil ruský stát, Kemerovská oblast, samo město Kemerovo i společnost vlastnící obchodní středisko Zimňaja višňa, které v neděli do základů shořelo.

Místo ničivého požáru ve středu opustili hasiči a záchranáři, kteří zbytky objektu očistili od trosek a zbavili vratkých a ohrožujících konstrukcí. O příčinách požáru se stále jen spekuluje, podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším důvodem zkrat.

Truchlící žena na pohřbu obětí požáru v Kemerovu.
Pohřbeno bylo zatím 13 těl, které se podařilo identifikovat.

Pietní akce se uskutečnily nebo jsou připraveny i v dalších ruských městech. Lidé přispívají na dobročinné bankovní účty, organizují symbolické minuty ticha na památku obětí a pořádají smuteční shromáždění.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR RECRUITER V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč