Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Desítky sirotků se údajně dobrovolně hlásí k práci v uhelném dolu. Chtějí splatit lásku straně, zní z KLDR

Svět

  10:30
Pchjongjang/Praha - Severokorejská média uvedla, že stovky osiřelých dětí se dobrovolně hlásí k práci ve státních dolech a v zemědělství. „S moudrostí a odvahou projevily v nejlepším období svého života ušlechtilé nadšení dobrovolně sloužit státu,” uvedla ve čtvrtek Korejská centrální zpravodajská agentura (KCNA). Podle lidskoprávních organizací stát dlouhodobě používá nucené dětské práce. Severní Korea toto obvinění odmítá.

Severokorejská mládež při oslavách 70. výročí vzniku státu. foto: Reuters

Podle KCNA si okolo 700 dětí ze státních sirotčinců a „dobrovolně” vybralo manuální práci v uhelných dolech, na farmách a na stavebních projektech. Noviny nespecifikují věk těchto dětí, ovšem z publikovaných fotografií slavnostního ceremoniálu se zdá, že jim může být mezi 14 a 18 lety. Podle oficiálních zákonů je přitom práce zakázaná dětem mladším 16 let.

Generální tajemník Korejské strany práce (KSP) Kim Čong-un.
Sjezd Korejské strany práce (KSP) v Pchjongjangu.

„Desítky sirotků přispěchaly do uhelného dolu v Chŏnnae, aby splatily alespoň miliontinu lásky, kterou jim poskytla strana,” píše severokorejský tisk. Jak konstatuje americký server NK news, zprávy o nadšených mladých dobrovolnících nejsou v zemi ničím neobvyklým, za poslední měsíce jich ale přibývá stále víc. Média líčí statečnou mládež, která nasazuje své životy při hašení lesních požárů nebo překonává stanovené výkonnostní normy.

Propagace dětských „dobrovolníků“ může souviset se zhoršující se hospodářskou situací v izolované zemi. KLDR kvůli koronaviru uzavřela hranice s Čínou tedy hlavním obchodním partnerem Severní Koreje. Loni v létě navíc zemi zasáhly povodně, které poničily část úrody. Vůdce Kim Čong-un minulý měsíc veřejně varoval, že zemi čekají těžké časy a nepřímo odkázal na hladomor v 90. letech, během kterého v zemi zemřely zhruba 3 miliony obyvatel.

Organizace, které se zabývají tématikou Severní Koreje, dlouhodobě upozorňují na problém nucené a dětské práce. Zpráva amerického ministerstva zahraničí z loňského roku uvádí, že vláda drží v pracovních táborech zhruba tisíc dětí, které jsou zde nucené pracovat spolu s jejich rodiči. Mládež je také nabírána do stavebních programů, které trvají 10 let a během kterých děti čelí „fyzickému i psychickému poškození, podvýživě, vyčerpání a poruchám růstu.”

Severní Korea opakovaně odmítla tato obvinění. Vedení země nedávno obvinilo amerického prezidenta Joea Biden z „nepřátelské politiky.” Ten se minulý týden setkal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, se kterým se dohodl na společné politice vůči KLDR. Biden setkání s Kimem zcela nevyloučil. Zdůraznil ale, že mu nechce dát mezinárodní uznání, po kterém diktátor touží.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat