Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V KLDR prý vynalezli lék proti obezitě. Lidé mají hubnout bez cvičení a diet

Nadšený Kim Čong-un mává davům lidí v průvodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadšený Kim Čong-un mává davům lidí v průvodu. | foto: Reuters

PRAHA Severní Korea má nový převratný objev - pilulku proti obezitě, která funguje bez jakékoliv diety, nebo cvičení. Po vymýcení kouření, vynálezu léku proti AIDS, nebo alkoholu bez kocoviny jde o další objev, na který může být Kim Čong-un hrdý.

„Zlatá pilulka proti obezitě“, jak lék oficiálně nazývají severokorejská média, je „nadřazená všem lékům proti obezitě a cizokrajným pilulkám, nebo léčbám“ tvrdí vědci v odborném článku.

Lék má údajně být výsledkem desetiletého výzkumu, který kombinoval západní medicínu, akupunkturu i léčivé byliny. Podle výpovědí testovaných nemá žádné vedlejší účinky a dokonce pomáhá i proti „zužování cév, vysokému krevnímu tlaku, nebo cukrovce“.

„Trpěl jsem roky obezitou,“ říká jeden z anonymních pacientů, „vědci z Akademie korejské medicíny vyléčili mou nemoc, o které jsem si myslel, že se jí nejde moderní medicínou zbavit.“ Výzkum svá tvrzení celkově staví pouze na anonymních zdrojích.

Otazníky vyvolává vůbec cíl údajného výzkumu, neboť obezita v Severní Koreji rozhodně není palčivým problémem. Podle organizace World Food Programme, která bojuje proti hladomoru ve světě, až 70 procent severokorejské populace trpí nedostatkem jídla.

Kim Čong-un má radost z úspěšného testu raketového motoru schopného nést...
Kim Čong-un pozoruje úrodu kukuřice

Více než jako reálné řešení obezity se tak průlom severokorejských vědců jeví jako další ze série propagandistických vyjádření KLDR. V minulosti už tvrdili, že nalezli lék proti AIDS či kouření, nebo vyrobili alkohol, po kterém nenásleduje kocovina.

„Zdá se, že všechno, co v KLDR vymysleli, znamená velký vědecký posun,“ řekl specialista na mezinárodní rozvoj a Severní Koreu Gianlucca Spezza z Univerzity Central Lancashire ve Velké Británii. „Všechno jsou to zdánlivé zázraky,“ dodal.

Problematické ale je, že jejich výsledky nikdy nejsou publikovány formou seriózního vědeckého článku. Na základě něj by totiž mohli mezinárodní experti ověřit účinnost vynalezených léků. Proto podobné zprávy zůstávají vždy v rovině spekulací.

,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!