Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Severní Koreji se kvůli sankcím nedostává potravin, paliva ani papíru

Kim Čong-un během novoročního projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un během novoročního projevu. | foto: Reuters

PCHJONGJANG  Čím dál víc zpráv ze Severní Koreje naznačuje, že na zemi začínají silně doléhat mezinárodní sankce, jimž KLDR čelí v souvislosti se svým pokračujícím raketovým a jaderným zbrojním programem. Napsal to v pátek britský list The Daily Telegraph.

Podle něj je v Severní Koreji nejen málo paliva a potravin, ale kvůli nedostatku papíru musel svou produkci omezit i státní deník Rodong sinmun. V říjnu podle očekávání dojdou Pchjongjangu valutové rezervy.

Šéf jihokorejského parlamentního výboru pro tajné služby tento týden politiky informoval o stavu financí KLDR, které jsou vážně postiženy zmrazením účtů severokorejského režimu v zahraničí a prakticky úplným zákazem exportu.

Představitel opozičních konzervativců Kang Sok-ho později vyslovil názor, že nové snahy KLDR o sbližování s Jižní Koreou jsou přímým důsledkem ekonomických problémů, jimž Severní Korea čelí. To v poslední době několikrát opakovala i americká vláda.

Podle listu The Daily Telegraph se proslýchá, že obyvatelé KLDR již stávající nedostatek označují za nový „namáhavý pochod“, jak byl nazýván hladomor v polovině 90. let, který si vyžádal až 3,5 milionu životů.

Jihokorejský deník Čoson ilbo uvedl, že dvě z hlavních elektráren, které dodávají proud do Pchjongjangu, byly v letošním roce již deset dní mimo provoz, což znamenalo, že části metropole zůstaly ponořené do tmy.

Uhelné doly nejsou schopné zajišťovat dostatečné zásoby. Uhlí, které se vytěží, navíc nemůže být dopraveno na místo určení kvůli nedostatku pohonných hmot. Zastaven byl rovněž dovoz koksu z Číny, takže i severokorejská politická a vojenská elita trpí v neosvětlených a nevytápěných bytech, píše The Daily Telegraph.

Potravinové příděly byly údajně sníženy na polovinu a v zemi již prakticky není k dostání bílá rýže. Výrazně také vzrostla cena stolního oleje.

Málo je i vládního deníku

Oficiální deník severokorejského režimu Rodong sinmun snížil počet každodenních výtisků z 600 tisíc na 200 tisíc. Zrušena byl také roznáška tisku do domácností, napsal jihokorejský list Čoson ilbo.

Nedávná návštěva severokorejské delegace v Jižní Koreji na zahájení zimních olympijských her také nechtěně odhalila, že KLDR byla odstřižena od globální satelitní komunikační sítě pro řízení letecké dopravy, protože přestala před osmi měsíci platit poplatky.

Letoví dispečeři na mezinárodním letišti v severokorejské metropoli Pchjongjangu museli použít pevnou telefonickou linku, aby informovali své protějšky na mezinárodním letišti v jihokorejském Inčchonu o tom, že let s představiteli KLDR odstartoval.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!