Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V kolébce arabského jara to vře. Vražda politika vyhnala lidi do ulic

Svět

  15:02aktualizováno  16:12
TUNIS - V Tunisku propukly nové nepokoje. V ulicích protestují tisíce lidí, opozice pozastavila činnost v parlamentu a vyzvala ke generální stávce. Bouře v zemi vyvolala vražda opozičního předáka Šukrího Bilajda, jehož zasáhly čtyři kulky, když vycházel ráno z domu. Podle stanice Al Džazíra atentát Tunisany šokoval.

Protesty v Tunisku foto: Reuters

Jeden z nejodhodlanějších kritiků vládní islamistické Strany obnovy Šukrí Bilajd podlehl střelným zraněním při převozu do nemocnice. Tajemník Strany obnovy a zároveň předseda tuniské vlády Hamádí Džibálí vraždu označil za zločin a teroristickou akci namířenou proti celému Tunisku.

"Je to teroristický čin nejen proti Bilajdovi, ale proti celému Tunisku. Tunisané na takové věci nejsou zvyklí. Vláda stejně jako národ musejí projevit zdravý rozum a nepadnout do zločinné léčky, jejímž smyslem je vyvolat v Tunisku chaos," řekl Džibálí v rozhlase.

Kritizoval vládu, je po smrti

Osmačtyřicetiletý právník Šukrí Bilajd patřil ke koalici Lidové fronty, která je rozhodným kritikem současné vlády. Tvrdil, že vláda dává volnou ruku islamistickým milicím, které útočí na členy opozice.

Strana obnovy vyhrála volby na podzim 2011 po revolučním povstání. Do konce loňského roku měla být vypracována nová ústava, po jejímž přijetí se měly konat řádné parlamentní a prezidentské volby. Práce na ústavě ale vázne kvůli politickým třenicím.Tuniské sekulární strany trvale varují před šířením radikálního islámu.

Rodina mrtvého politika to ale vidí jinak. "Bratr byl zavražděn. Jsem zničený. Kašlu na celou Stranu obnovy, bratra nechal zavraždit její šéf Rašíd Ghannúší," prohlásil Bilajdův bratr. Manželka oběti řekla, že její muž byl zastřelen, když vycházel ráno z domu.

K vraždě se vyjádřil také Rašíd Ghannúší, jenž patřil k oponentům bývalého tuniského režimu a do roku 2011 žil v exilu. Vrazi podle něj chtějív Tunisku rozpoutat "krvavou lázeň, což se jim ale nepodaří. Musíme tento zbabělý čin odsoudit, protože ohrožuje revoluci a stabilitu, z čehož budou mít prospěch jen nepřátelé revoluce a vlády".

Egyptský scénář?
Už dopoledne se ale před ministerstvem vnitra sešlo přes tisíc lidí a dožadovali se odstoupení vlády. "Hanba, Šukrí zemřel. Kde je vláda? Měla by padnout," volal dav, zatímco policisté kolem ministerstva, které se nachází na rušné Burgibově třídě, stavěli zátarasy. Ministerstvo se zatím k vraždě nevyjádřilo a znám není ani motiv. Tunisané protestují i v dalších městech a v mnoha napadli sídla Strany obnovy.

Tuniská policie zasáhla slzným plynem a střelbou do vzduchu proti davu demonstrantů.

Právě Tunisko odstartovalo arabské revoluční události. Už v lednu 2011 musel odstoupit tehdejší prezident Zín Abidín bin Alí, po něm pak následoval egyptský prezident Husní Mubarak a následovaly boje v Libyi.

Tunisko je pravidelně dějištěm násilných střetů za účasti ultrakonzervativních salafistů, kteří hlásají návrat k islámu v podobě, v jaké ho uznávali předci, nebo lidí protestujících proti údajně neuspokojivému porevolučním vývoji.

Autoři: ,