9. listopadu 2017 7:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kolumbijská policie zabavila drogovému kartelu rekordních 12 tun kokainu

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos při inspekci 12 tun zabaveného kokainu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos při inspekci 12 tun zabaveného kokainu. | foto: Reuters

BOGOTÁ Kolumbijská policie zabavila 12 tun kokainu, ve čtvrtek to oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santo. Podle OSN jde o největší zabavené množství při jednom zátahu v Kolumbii, která je hlavním světovým producentem této drogy.

„Za posledních čtyřicet let, tedy od doby co naše protidrogové operace začaly, se nám takto velké množství zabavit nepodařilo,“ řekl Santo s tím, že loni policie zabavila 317 tun kokainu, ale letos toto množství už překročila, jelikož zabavila 362 tun.

Dvanáct tun kokainu patřilo šéfovi drogového kartelu Clan del Golfo, Dairu Antoniovi, který je v současné chvíli nejhledanějším mužem v Kolumbii. Na razii se podílelo asi 400 osob a droga se nalezla na čtyřech pozemcích ve městech Carepa a Chigorodo. Hodnota zabaveného kokainu se odhaduje na 36 milionů dolarů (7,9 miliardy korun).

Drogový gang Clan del Golfo tvoří bývalí členové ozbrojených milicí krajní pravice. Gang po téměř dvouletém intenzivním boji policie proti němu na počátku září oznámil, že je připraven se vzdát úřadům.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos při inspekci 12 tun zabaveného kokainu.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos při inspekci 12 tun zabaveného kokainu.

Klan Golfo měl svého času až 4 000 členů. Díky rozsáhlé ofenzívě vlády prezidenta Juana Manuela Santose ale čítá jen kolem 1 800 mužů. 

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!