Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Po sečtení poloviny hlasů vedou ukrajinské volby Jaceňuk a Porošenko

Evropa

  12:23
KYJEV - Předpokládaní vítězové ukrajinských voleb zahájili v pondělí v Kyjevě konzultace o budoucí vládní většině. Novinářům to sdělil Jurij Lucenko, člen vedení Bloku Petra Porošenka. Kromě této prezidentské strany se podle něj jednání účastní zástupci Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka. Sečteno je zatím 45 procent hlasů.

Částečné výsledky ukrajinských voleb, v popředí Michail Ochendovský, předseda ukrajinské centrální volební komise. foto: Reuters

Podle průběžných volebních výsledků právě tyto dvě strany soupeří o vítězství v nedělních volbách. Po sečtení 45 procent volebních lístků ústřední volební komise oznámila, že Porošenkův blok má 21,5 procenta hlasů a Jaceňukova Lidová fronta o jednu desetinu více.

Do sněmovny se dále dostane třetí hnutí Svépomoc s 11,1 procenta hlasů, proruský Opoziční blok s 9,8 procenta hlasů, Radikální strana Oleha Ljaška s 7,4 procenta a pravděpodobně i strana Vlast expremiérky Tymošenkové s 5,7 procenta hlasů. Těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny jsou zatím nacionalisté ze strany Svoboda.

Pro Evropu, proti populistům

Lucenko novinářům řekl, že koaliční rozhovory odstartovala osobní schůzka Porošenka s Jaceňukem. K jednání o budoucí koalici mohou být později přizvány i další proevropské parlamentní strany, strana Vlast a v případě překonání pětiprocentní hranice i Svoboda. Budoucí koalice by podle Lucenka mohla mít v jednokomorovém parlamentu většinu přes 60 procent hlasů.

Průběh voleb, profily stran a komentáře čtěte zde:

Žádná koaliční jednání vítězové podle Jurije Lucenka nepovedou s populisty z Radikální strany a s funkcionáři Opozičního bloku, který se profiloval jako opora proruských voličů zejména na ruskojazyčném východě země.

Překvapení voleb

  • Za jedno z největších překvapení ukrajinských parlamentních voleb považují kyjevští politologové výsledek politické formace Svépomoc, v jejímž čele stojí charismatický lvovský starosta Andrij Sadovyj. V hlasování předstihla zavedené matadory, jakými jsou strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové nebo nacionalisté Oleha Ťahnyboka.
  • Podle ukrajinských i ruských politologů je silný výsledek Svépomoci projevem zájmu ukrajinských voličů o neokoukané tváře bez vazeb na oligarchy a politické exponenty minulých režimů. Na kandidátce strany převažují novináři, občanští aktivisté, mladí právníci, počítačoví experti a národohospodáři.

Prezident Porošenko po skončení voleb v neděli prohlásil, že koaliční jednání by mělo být ukončeno do deseti dnů. Na zformování vládní většiny má parlament podle ústavy měsíc.

Neklidný Donbas

Den po parlamentních volbách zesílily na východě Ukrajiny ozbrojené střety povstalců s armádou. Podle ukrajinských médií dopadají granáty na předměstí Doněcku a exploze a přestřelky jsou hlášeny z okolí přístavu Mariupol u Azovského moře.

Povolební ostřelování Donbasu. Žena kráčí podél zničeného domu.

Volební den byl přitom na Donbasu relativně klidný, znepřátelené strany se zdržely silnějších útoků. V pondělí ráno ale podle agentury Unian povstalci obnovili ostřelování čtyř obytných čtvrtí Doněcka z děl a velkorážných kulometů. Informaci potvrdila doněcká radnice.

Za rozbřesku podle zpravodajského serveru Cenzor napadli vzbouřenci také pozice armády u Mariupolu palbou z granátometů a minometů. Boje se soustřeďují do okolí vsi Talakivka, která leží jen pár kilometrů východně od Mariupolu. V obci byly zničeny tři obytné domy, zabito či zraněno bylo údajně několik civilistů.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko vidí šanci na mír

Ruské ministerstvo zahraničí považuje ukrajinské volby za vítězství stoupenců míru, které může přispět k naplnění minských dohod z počátku září. Stanovisko ruské diplomacie k nedělním mimořádným volbám na Ukrajině dnes přinesla agentura RIA Novosti. Přítomnost nacionalistů v ukrajinském parlamentu ale podle Moskvy zvyšuje hrozbu obnovení bojů.

Sčítání výsledků ukrajinských voleb.

Šéf výboru pro sociální politiku ruské horní parlamentní komory Valerij Rjazanskij například konstatoval, že Rusko uznáná legitimnost ukrajinských voleb, přestože hlasování proběhlo „v podmínkách občanské války“. Organizace voleb ale podle něj nebyla špatná a volební komise pracovaly podle zákona. Volební kampaň byla nicméně podle ruského senátora špinavá a zvolený parlament bude protiruský.

Předsedkyně bezpečnostního výboru Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Irina Jarová soudí, že nový ukrajinský parlament má příležitost zastavit ozbrojené násilí a „genocidu ukrajinského národa“. Navzdory sporné legitimitě voleb prý Moskva očekává, že ukrajinští poslanci prosadí „úctu k obyvatelům Donbasu a k jejich právu na život“.

Autoři: ,