Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kyjevě zasedá kulatý stůl. O ukrajinské krizi jedná bez separatistů

Svět

  16:09aktualizováno  19:35
KYJEV - K jednání o hluboké vnitropolitické krizi se v budově kyjevského parlamentu sešli zástupci ukrajinské vlády a opozice, představitelé podnikatelských kruhů, církví a nevládních organizací. Jednání označované oficiálně za první zasedání "celostátního kulatého stolu národní jednoty" má sjednotit názory na otázky jednoty a územní celistvosti země. Zástupci povstalců přizváni nebyli, ale příští kolo se možná uskuteční v Doněcku na neklidném východě země.

Jednání o ukrajinské krizi v Kyjevě. Uprostřed úřadující prezident Oleksandr Turčynov, po jeho pravici premiér Arsenij Jaceňuk. foto: Reuters

Ke kulatému stolu usedli úřadující prezident Oleksandr Turčynov a premiér Arsenij Jaceňuk, bývalí ukrajinští prezidenti Leonid Kučma a Leonid Kravčuk a také expremiérka Julija Tymošenková. Poslanecké frakce zastupují jak politici z vládní strany Vlast, tak z vedení opoziční Strany regionů.

Arsenij Jaceňuk (vlevo) a Oleksandr Turčynov na zasedání kulatého stolu v...

Arsenij Jaceňuk (vlevo) a Oleksandr Turčynov na zasedání kulatého stolu v...

Julija Tymošenková na zasedání kulatého stolu v Kyjevě.

Julija Tymošenková na zasedání kulatého stolu v Kyjevě.

Ne jednání, ale trest

Turčynov při zahájení rozhovorů řekl, že povstalce z východu nečeká jednání, ale trest. "Proti ozbrojencům, kteří se snaží vyvolat v naší zemi válku a se zbraní v ruce se pokoušejí diktovat svou vůli, nebo spíše vůli cizí země, proti těmto ozbrojencům zasáhne spravedlnost," řekl prezident. Vláda podle něj ofenzívu proti "teroristům" na východě nezastaví.

"K dialogu u kulatého stolu nás nepozvali," řekl zpravodaji agentury Reuters šéf doněckých povstalců Denis Pušilin. "Chtějí-li kyjevské úřady dialog, musejí přijet sem. Když my pojedeme do Kyjeva, zatknou nás," uvedl Pušilin.

Kulatý stůl je součástí "cestovní mapy", kterou jako příspěvek k řešení ukrajinské krize sestavilo švýcarské předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Zorganizování akce, včetně rozhodnutí o bodech programu, OBSE svěřila ukrajinské vládě.

Evropská unie zahájení kulatého stolu přivítala, i když zástupci separatistů zastoupeni nejsou. Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle vyjádřil na Twitteru naději, že příští kolo rozhovorů se uskuteční na východě země.

Za krok správným směrem označilo kyjevskou akci i německé ministerstvo zahraničí. Sama OBSE složení účastníků nekomentovala.

Za jednotnou Ukrajinu

Premiér Jaceňuk na zasedání navrhl, aby se zástupci Ruska, Ukrajiny, USA a Evropské unie sešli na další konferenci v Ženevě. Podobná konference v půli dubna doporučila zastavení bojů a vyklizeni okupovaných objektů, její návrhy ale zůstaly na papíře. Jaceňuk potvrdil, že cílem nynější ukrajinské vlády je zachování jednoty země, decentralizace státní správy, ústavní reforma a evropská integrace.

Podle názoru prezidentského kandidáta za Stranu regionů Michaila Dobkina nemá kulatý stůl bez účasti separatistů velký význam. "Zúčastnit by se měli všichni včetně těch, kdo se režimu nelíbí," řekl dnes agentuře Unian. Výsledný dokument by podle Dobkina měla připravit zvláštní pracovní skupina se zastoupením všech stran vnitroukrajinského konfliktu a dokument by měl být založen na hlubokých kompromisech.

Příští jednání bude zřejmě v Doněcku

Exprezident Kravčuk po jednání novinářům oznámil, že další kolo kulatého stolu se "orientačně" uskuteční ve východoukrajinském Doněcku v sobotu 17. nebo v pondělí 19. května. Podmínkou jsou záruky bezpečnosti ze strany "silových struktur". Kdo na jednání bude pozván, Kravčuk neuvedl.

Podle nezávislých analytiků je myšlenka kulatého stolu bezobsažná, pokud se do jednání nezapojí zástupci východoukrajinských vzbouřenců. "Nejsou-li zastoupeni lidé, kteří mají na východě autoritu, ztrácí kulatý stůl smysl," řekl novinářům politolog Volodymyr Fesenko.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...