Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kyperském jezeře hledají kufry s těly dvou obětí sériového vraha

Svět

  22:19
NIKÓSIE - Kyperští vyšetřovatelé hledají v uměle vzniklém jezeře kufry s těly dvou ze sedmi přiznaných obětí sériového vraha. Pětatřicetiletý voják se k vraždám sedmi cizinek a dětí některých z nich přiznal minulý týden. Vyšetřovatelé se domnívají, že ženy a dívky zabil v rozpětí 30 měsíců, jeho motiv zatím není jasný.

Potápeč a vyšetřovatel vytahují jeden z kufrů z jezera. foto: ČTK

Hledaní v jezeře znesnadňuje špatná viditelnost ve vodě, kterou byl zaplaven někdejší důl na chalkopyrit ležící 32 kilometrů západně od hlavního města Nikósie, informovala v pondělí agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Portréty od sériového vraha. Přiznal se k 90 vraždám, teď pomáhá FBI s identifikací

Do prohledávání dna jezera, v němž je viditelnost jen několik centimetrů, byla zapojena robotická kamera, řekl agentuře šéf hasičů Marcos Trangolas. Úřady nehodlají od průzkumu dna ustoupit, dokud se nenajdou zbylé kufry. V nadcházejících dnech bude k mapování dna nasazen sonar.

Zřejmě první kyperský sériový vrah přiznal, že těla tří ze svých obětí - patrně jedné Rumunky s dcerou a ženy z Filipín - dal do kufrů a hodil je do jezera. V neděli byl z jezera vyzdvižen kufr s pozůstatky dospělé ženy zatížený kusem betonu. Dosud našli vyšetřovatelé čtyři těla. Identifikovali jednu z obětí - osmatřicetiletou Filipínku Mary Rose Tiburciovou, jejíž pozůstatky byly nalezeny v zaplavené šachtě téhož dolu.

Při zatýkání se pokoušel spolknout SIM kartu

Policie se o nálezu jejího těla dozvěděla 14. dubna a k podezřelému vojákovi ji dovedly zprávy, které si s Tiburciovou, s níž půl roku udržoval vztah, vyměnil na internetu. Několik dní nato vyšetřovatelé našli v jiné šachtě další tělo. Později podezřelý dovedl policisty ke studni u vojenské střelnice, kam shodil další ze svých obětí.

Při zatýkání se voják neúspěšně pokusil spolknout telefonní SIM kartu. Nejprve hovořil o dvou vraždách, ale později se přiznal k sedmi. Čtyři z jeho obětí pocházely z Filipín, dvě z Rumunska a o další vyšetřovatelé soudí, že byla z Nepálu.

Zavraždil patrně i šestiletou dceru identifikované Filipínky. Její tělo se hledá ve vodní nádrži 12 kilometrů západně od zatopeného dolu.

Kyperská opozice kvůli případu vyzvala k demisi ministra spravedlnosti a policejního šéfa. Úřady čelí kritice, že braly nahlášená zmizení cizinek na lehkou váhu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat