Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V létě jí Merkelová hrozila deportací. Před Vánoci dostala Palestinka v Německu azyl

Blízký východ

  7:00
ROSTOCK - Její snímky obletěly celý svět. V červenci čtrnáctiletou žadatelku o azyl Reem Sahwilovou rozplakala kancléřka Angela Merkelová. Řekla jí, že v Evropě pro všechny uprchlíky není místo. Příběh Reem i jejích příbuzných ale skončil šťastně: těsně před Vánoci jim totiž úřady potvrdily, že mohou v Německu zůstat.

Merkelová utěšuje palestinskou dívku. foto: Reprofoto

Reem Sahwilová neměla v Palestině šťastné dětství. Kvůli častým ozbrojeným potyčkám i bombovým útokům se proto její rodiče rozhodli, že rodnou zemi i se svou dcerou opustí. Nejprve zamířili do uprchlického tábora v Libanonu, odkud se spolu s ostatními uprchlíky vydali do Evropy.

Dívka, kterou rozplakala Merkelová: Izrael by chtěla vymazat z mapy

Usadili se v severoněmeckém Rostocku, kde požádali o azyl. Řízení o jeho udělení se ale vleklo. Sahwilovi se už dokonce začínali bát, že je úřady vyhostí zpět na Blízký východ.

Reem mezi tím začala chodit do školy a učit se německy. „Měla jsem stejné cíle jako ostatní, chtěla jsem studovat a užívat si života. Bylo nepříjemné sledovat mé šťastné přátele s pocitem, že nás mohou kdykoli deportovat,“ svěřila se dívka později.

Všem se pomoci nedá

V červenci její školu navštívila kancléřka Angela Merkelová. Čtrnáctiletá Palestinka sebrala odvahu a vylíčila předsedkyni německé vlády osudy své rodiny. Soucitu se ale nedočkala. Čekalo ji jen chladné konstatování, že zákony je třeba dodržovat a že Evropa všem migrantům pomoci nedokáže.

Čtenáři serveru Lidovky.cz zvolili slovem roku 2015 výraz ‚uprchlík‘

Později se Merkelová svá slova sice snažila mírnit, obavy Sahwilových se však po jejím přísném výroku nijak nezmírnily. Spíše naopak.

Měsíce nejistoty pro palestinskou rodinu skončily až těsně před Vánoci. Před Vánoci, na něž zřejmě dlouho nezapomenou. V obsílce, kterou jim adresoval rostocký imigrační úřad totiž stálo, že smějí v Německu zůstat. Na šťastný konec příběhu čtrnáctileté migrantky upozornil britský list The Guardian.

„Dobře se integrovali“

„Dokázali se dobře integrovat do německé společnosti,“ bylo uvedeno v rozhodnutí. Rodina dostala povolení k pobytu v Německu zatím do roku 2017, oprávnění jí ale mohou úřady později prodloužit.

Sahwilovi jsou ale jen jedni z milionu. Přesně tolik žadatelů o azyl letos k našim západním sousedům dorazilo. Kolik z nich bude moci v Evropě zůstat a kolik jich bude deportováno zpět mimo Schengen, tamější úřady odhadnout nedokáží.

BOX 1: „Izrael bych vymazala z mapy“

Krátce po setkání s Merkelovou se čtrnáctiletá Palestinka Reem na čas stala středem mediální pozornosti. A některé její výroky nebyly právě šťastné. Například v rozhovoru pro deník Die Welt řekla, že by Izrael vymazala z mapy, a to i přesto, že jej podle svých slov nikdy nenavštívila.