Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Hlasování poštou je v USA stále populárnější. Tradiční způsob má kořeny v 19. století, umožnil vojákům volbu

Zaškrtnout či vepsat jméno svého favorizovaného kandidáta, volební lístek podepsat, vložit do doručené obálky, tu ještě jednou podepsat a nakonec odeslat poštou. Tak jednoduché je korespondenční (těž absenční) hlasování při volbách ve Spojených státech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Cerny 7.11.2020 17:28

V tuto minutu byl Joe Biden prohlasen novym presidentem USA.

T. Cerny 7.11.2020 17:20

I. Jemelka 3.11.2020 12:56

situace v USA je slozita - ja to zjednodusim : Trump volby vyhraje, Demokrate to neprijmou a budou prepocitavat hlasy, cernosi budou rabovat obchody a Demokrate je budou omlouvat a vykrikovat ze maji pravo na demonstrace !!!

P. Minar 7.11.2020 16:57

No ona ta situace s Trumpen v USA byla už od jeho první předvolební kampaně podivná. Media stála za Clinton, nyní za Bidenem. Demokraté se ale z minulé porážky poučili. ale zase jim uniká senát a kongres. Snad se to v USA nakonec zase uklidní. A Biden s Nuland alespoň zařídí na Ukrajině solidní válku. Ne ?

J. Hrzal 7.11.2020 15:53

Před čtyřmi roky korespondenčně hlasovala cca čtvrtina voličů. Proč to už tehdy Donald nenapadl, když je to podle něho podvod ? Protože vyhrál. Jak se mu to kdy hodí - je to prostě "charakter".

R. Aubrecht 7.11.2020 15:32

Jak to může být za hranou zákona, když je to volebním zákonem výslovně povolené? Lístek musí být odeslán nejpozději v den voleb. Jediné co se liší podle státu je dokdy musí být doručen.

R. Aubrecht 7.11.2020 15:22

Absurdní je to v čem? Tohle soud nemusel vůbec řešit, protože to tak platí odedávna.

F. Navrátil 7.11.2020 14:29

Soud uznal korespondenční hlasy, které přišli po uzavření volebních místností, ale měly na obálkách razítko do dne voleb. Je to nesně absurdní, jako kdyby byli k volbám připuštěni opozdilci, kteří by se prokázaly jízdenkou nakoupenou před ukončením voleb.

D. Lučanský 7.11.2020 11:46

https://www.protiproud.cz/politika/5433-volebni-podvod-tisicileti-posledni-zbytky-svobody-se-hrouti-inspirativni-metody-pro-nase-politiky-rok-podvrzenych-cisel-biden-je-zcela-dementni-prijde-dalsi-biologicky-utok-dalsi-dil-dramatu-jiz-brzy.htm

P. Pruner 7.11.2020 11:40

Teď třeba Nejvyšší soud USA nařídil Pensylvánii oddělit hlasy došlé po 3.11.

O. Peterka 7.11.2020 11:26

Autor si asi neuvědomuje, že pokud je vyřazeno dle jeho slov "jen" jedno procento poštovních hlasů, tak při cca 100 mil. poštovních hlasů by se jednalo o 1 mil. vyřazených hlasů např. z důvodu, že podpis "neodpovídá" vzoru. Vzhledem k tomu, že v řadě států je rozdíl mezi kandidáty o dva řády nižší, tj. do 50 tis. hlasů, pak ten 1 mil. vyřazených hlasů klidně mohl rozhodnout celé volby. Nehledě na to, že ten volič úpravou hlasovacího lístku v obýváku nebo na ulici neměl zajištěnou svobodnou a tajnou volbu, že. A pokud uvážíme, že při korespondenčním hlasování musí nejprve na úřad se zaregistrovat a pak ještě na poštu, pak mi trochu uniká, v čem je tato forma "pohodlnější".

O. Peterka 7.11.2020 11:19

Souhlas. Ani poštovní, ani elektronické hlasování nelze považovat za bezpečnou formu svobodné a tajné volby.

O. Peterka 7.11.2020 11:18

Jenže právě ta tajnost volby je podle mě základ. Pokud nelze zajistit, že hlas voliče byl udělen v souladu s jeho vnitřním přesvědčením svobodně a tajně, pak je celý hlasovací systém "na vodě". A poštovní forma hlasování zkrátka svobodnou a tajnou volbu voliče zajistit nemůže.

O. Peterka 7.11.2020 11:14

Přesně tak. Korespondenční hlasování neumožňuje zajistit tři základní pilíře výkonu volebního práva - a to osobní, svobodnou a tajnou volbu. Pouze hlasování před nezávislou komisí za plentou ve volební místnosti je zajištěna volba osobní, tj. bez zastoupení, svobodná, tj. bez nátlaku, a tajná, tj. bez dohledu kohokoliv (vč. rodinného příslušníka).

P. Pruner 7.11.2020 10:14

Korespondenční hlasování umožňuje podvody mnoha jednoduchými způsoby a proto by nemělo být připuštěno ani v tuzemsku ani ze zahraničí. Při tom možnosti sahají od kriminálních postupů až po "nevinnou" pomoc lidem, kteří sami nejsou schopni z různých důvodů papírování vyřídit.

Obdobně nevěřím elektronickému hlasování, hackeři nás neustále přesvědčují o svých dovednostech, nemluvě o kriminalitě lidí ze systému.

M. Bartak 7.11.2020 9:50

Kdyz uz distancnim hlasovanim neni zarucena tajna volba, tak by to chtelo alespon nejak modernizovat, aby si kazdy obcan mohl overit, ze jeho hlas byl spravne zapocten.. Napadlo mne treba, ze kazdy hlasovaci listek by mel unikatni barcode, takze by ho stacilo si ho jen vyfotit a posleze overit v systemu..

V. Čihák 7.11.2020 8:47

Hustota volebních místností je daleko větší než hustota pošt, ale samozřejmě ve volebních místnostech nemají hamburgery. Také za souseda či známého se to dá šoupnout. Nikam nemusíte a ještě něco dostanete. Nejlepší kandidát je ten, co vám přidá a bojuje za spravedlnost.

J. Novák 7.11.2020 7:20

S pisatelem nechci diskutovat o možných podvodech při korespondenčním hlasování, které jsou reálné a realizovatelné. Už jrnom to, že jeden ze soudů umožnil započítat opožděně doručené hlasy je dle mého názoru za hranou zákona. Neuznání hlasu by bylo sice pro voliče nespravedlivé, ale co například voliči co onemocněli nebo leží na JIP. Co se ale týče korespondenční volby, tak tu hlavně nelze považovat za tajnou. Nelze vyloučit jakoukoliv formu nátlaku okolí na voliče, kteří se prostě nemohou nakonec schovat za 'plentu' a udělat se svým hlasem co chce. Já osobně považuji své volební právo za jedno z nejdůležitějších občanských práv vůbrc a myslím si, že jedou za, čas by měl občan k volbám prostě dojít. A jestli své právo nevyužije, je to jen jeho osobní věc a vzkaz politikům, že něco není v pořádku.


Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

František Dostálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...