Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Hurghadě po útoku nožem zemřely dvě německé turistky, nejméně jedna Češka je zraněná

Svět

  16:23aktualizováno  15. července 11:36
EGYPT - Neznámý útočník napadl turisty na pláži v egyptském resortu Hurghada. Šest lidí zranil, z toho dvě ženy smrtelně. Mrtvé byly nejdříve označeny za Ukrajinky, později agentura Reuters uvedla, že jde o Němky. Mezi zraněnými jsou podle zdrojů egyptských bezpečnostních sil i dvě osoby české národnosti. K útoku použil muž nůž. Policie útočníka již identifikovala, jeho identitu zatím tají.

Podle agentury Reuters muž zabil dvě Němky a zranil další dvě osoby na pláži u hotelu Zahabia. Následně se přesunul k přilehlému hotelu El Palacio, kde pobodal další dvě osoby. Podle jiných oficiálních zdrojů je jednou ze zraněných žen Ruska. Německé ministerstvo zahraničí potvrdilo, že dvě zavražděné ženy byly skutečně Němky.

„Měl s sebou nůž a každou z nich bodl třikrát do hrudníku. Zemřely na pláži,“ uvedl pro Reuters bezpečnostní manažer hotelu El Palacio Saud Abdelaziz. „Přeskočil zeď a přeplaval na další pláž,“ doplnil Abdelaziz. Pachatel byl zatčen, ale jeho motivy jsou prozatím neznámé. „Hledal pouze cizince a nechtěl žádné Egypťany,“uvedl jeden ze zaměstnanců hotelu Zahabia.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla serveru Lidovky.cz, že informace ověřují, obvolávají místní nemocnice. V 19.00 ministerstvo uvedlo, že mají už jednu zraněnou Češku oficiálně potvrzenou. Šestatřicetiletá žena má lehké zranění na noze. Je v místní nemocnici, kde ji v následujících hodinách navštíví český diplomat z ambasády v Káhiře.

Agentura Reuters uvádí, že informaci o mrtvých Němkách a zraněných českých občanech řekl generálmajor Mohamed El-Hamzawi, zodpovědný za bezpečnost v oblasti Rudého moře.

Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že oběťmi jsou turisté různých národností. Zranění, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic.

V Egyptě je nyní podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže více než 3000 českých turistů, z toho v Hurgadě zhruba 700.

Klienti české cestovní kanceláře Blue Style, kteří byli ubytovaní v blízkosti útoku nožem v egyptském letovisku Hurgada, jsou v pořádku. Všem 14 jejím klientům, kteří se nacházeli v bezprostřední blízkosti incidentu, Blue Style zajistila náhradní ubytování.

Zraněná Češka je klientkou cestovní kanceláře Pantour. „V tuto chvíli je v nepřetržité péči tamních lékařů. Naši delegáti jsou přítomni přímo v nemocnici a úzce spolupracují s místními autoritami,“ uvedla pro ČTK cestovní kancelář v souvislosti s incidentem v hotelu Sunny Days El Palacio. „V případě, že bude kterýkoli z klientů chtít Egypt opustit, CK Pantour udělá maximum pro jejich co nejrychlejší bezplatné navrácení zpět do vlasti,“ ujistila CK Pantour.

České ministerstvo zahraničí oznámilo, že žena bude převezena do Káhiry k dalšímu vyšetření. Z Hurgady bude do egyptské metropole přepraven rovněž její přítel s dítětem a oba ubytuje český zastupitelský úřad.

Útok se odehrál několik hodin poté, co pravděpodobně islamističtí radikálové v Gíze zastřelili pět egyptských policistů na kontrolním stanovišti.

Egypt v současnosti sužuje islamistická vzpoura na Sinajském poloostrově, kde bývají terči útoků především bezpečnostní síly. Radikálové ale už v minulosti útočili také na turistické cíle nebo koptské kostely.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat