Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Lombardii podlehl koronaviru slavný architekt Gregotti. Počet obětí v celé Itálii vzrostl za den o 368

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Řím Guvernér italské Lombardie Attilio Fontana v neděli upozornil, že nemocnice v jeho kraji přestávají být schopné přijímat nové lidi nakažené koronavirem. Itálie má v Evropě nejvíc případů nákazy a Lombardie je nejpostiženější oblastí země. Nemoci COVID-19 v neděli v lombardské metropoli Miláně podlehl i významný italský architekt Vittorio Gregotti, který navrhoval divadla, stadiony či univerzity.

Na nemoc způsobenou koronavirem v Itálii zemřelo již 1809 lidí. Za posledních 24 hodin počet obětí stoupl o 368, informovala s odvoláním na civilní ochranu agentura Reuters. Celkový počet potvrzených případů nakažení stoupl na 24 747. Z nemoci se již 2335 lidí zotavilo, a aktivních případů tak v Itálii zůstává přes 20 000.

Nejpostiženějším regionem zůstává právě Lombardie, odkud hlásí 1218 mrtvých. Za posledních 24 hodin jich přibylo 252. Následuje region Emilia Romagna s 284 oběťmi a Veneto (Benátsko) s 63 mrtvými.

„Čísla se stále zvyšují. Brzy nebudou na resuscitačních odděleních žádná další volná lůžka,“ řekl v neděli Fontana v rozhovoru s televize Sky TG24. Jeho zástupce Giulio Gallera v sobotu řekl, že na jednotkách intenzivní péče zbývá k dispozici 15 až 20 lůžek.

Respiračnímu onemocnění podlehl slavný architekt

V lombardské metropoli Miláně v neděli nemoci COVID-19 podlehl i slavný italský architekt Vittorio Gregotti. Navrhl mimo jiné olympijský stadion v Barceloně, kulturní středisko v lisabonské čtvrti Belém či divadla v Miláně a Aix-en-Provence. Jeho ateliér projektoval také řadu univerzitních kampusů. Milánský starosta Giuseppe Sala označil Gregottiho, který zemřel ve věku 92 let, za jednoho z „největších architektů“.

V roce 1996 Gregotti obdržel v Praze čestný doktorát Českého vysokého umění technického (ČVUT). Ve svých teoretických pracích se věnoval i české architektuře, o kterou se začal zajímat v souvislosti s návštěvou Prahy v roce 1984.

Slavný architekt Vittorio Gregotti, jehož studio navrhlo několik významných...

Slavný architekt Vittorio Gregotti, jehož studio navrhlo několik významných budov: například barcelonský olympijský stadion, operní divadlo Arcimboldi v Miláně či několik studentských kampusů různých univerzit.

V sobotu bylo na jednotkách intenzivní péče 730 lidí a úřady hlásily nárůst infikovaných v celé zemi o 3500 případů.

Fontana řekl, že provizorní nemocnice s 500 místy pro intenzivní péči je stále ve stadiu plánování. Vzniknout má ve dvou pavilonech milánského výstaviště. Fontana, který je z opoziční pravicové Ligy, prohlásil, že dokud nepřijdou potřené respirátory, práce na nemocnici nezačnou. Čeká se podle něj na schválení.

koronavirus v Itálii

Uzavření se nevyhnulo ani slavné římské Koloseum.
Lidé v Itálii čekají před supermarkety na nákup, ale zároveň dodržují...

Lombardské úřady si také stěžují na potíže se zajištěním roušek pro zdravotnický personál. „Potřebujeme roušky typu ff2 nebo ff3 anebo chirurgické roušky. Jenomže nám poslali papírové kapesníčky a hygienické ubrousky. Je nemyslitelné, aby je používali lidé, kteří pracují s infikovanými,“ prohlásil Gallera.

Premiér Giuseppe Conte v poledne slíbil, že situaci v Lombardii bude věnovat mimořádnou pozornost. „Přednostně nám jde o to zajistit podmínky pro lékaře, ošetřovatele a další personál, který má odvahu a který se obětavě a energicky věnuje ošetřování občanů,“ řekl. Vláda podle něj zajistí, aby byly ochranné pomůcky dodány bez průtahů.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES DIRECTOR – ANIMAL NUTRITION

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 100 000 Kč