Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědci zjišťují, zda se koronavirus v Itálii nešířil již na podzim. Lombardie opět hlásí strmý nárůst případů

Místní noviny Eco di Bergamo v Lombardii jsou plné nekrologů za zesnulé oběti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní noviny Eco di Bergamo v Lombardii jsou plné nekrologů za zesnulé oběti... | foto: ČTK/AP

Milán Italští vědci zkoumají, zda se koronavirus nedostal do Itálie již na podzim, tedy mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. Tamní zdravotníci loni na podzim zaznamenali neobvykle vysoký počet pacientů se zápalem plic a příznaky chřipky. Počet nakažených koronavirem v Lombardii na severu Itálie se za poslední den zvýšil o 2500, což je to mnohem větší nárůst než v předchozích dnech, informoval guvernér regionu Attilio Fontana.

„Dnešní čísla, bohužel, nejsou dobrá. Je tu v porovnání s předchozími dny strmý nárůst,“ řekl guvernér Fontana novinářům. Předběžné údaje nyní podle něj vykázaly nárůst o 2500 infikovaných za den. Ve středu přitom úřady informovaly o zvýšení počtu nakažených ve stejné oblasti o 1643 na celkových 32 346.

Milánští úředníci v jedné z městských budov rozsvítily světla, aby zformovali...
Italští vojáci hlídkují v ulicích měst v Lombardii, aby dohlíželi na zákaz...

„Snažíme se reagovat na požadavky všech občanů, ale musíme se starat zejména o to, aby se snížil počet nově infikovaných. Naši lékaři a ošetřovatelky jsou na konci sil. Pracují za neslýchaných podmínek,“ uvedl Fontana.

Do Bergama ve čtvrtek dorazilo 104 zdravotníků z Ruska, kteří mají pracovat v tamní polní nemocnici. Lombardie se snaží zabránit zhroucení zdravotního systému, který je už týdny přetížený. Chybí lůžka na jednotkách intenzivní péče, lékaři i zdravotní sestry. Podle dnešní bilance lékařské organizace FNOMCeO se dosud koronavirem v Itálii nakazilo 6025 zdravotníků, tisíce dalších jsou v karanténě. Nejméně 36 lékařů s nemocí COVID-19 zemřelo, posledními třemi oběťmi jsou lékaři z Bergama.

Údaje pro celou Itálii zatím nebyly zveřejněny, podle středeční bilance nemoci COVID-19 v zemi podlehlo celkově 7503 lidí a celkový počet nakažených se vyšplhal na 74 386.

Koronavirus se v Itálii mohl šířit již mnohem dříve

Italští vědci zkoumají, zda se koronavirus nedostal do Itálie mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. V Lombardii, kde nyní denně umírají stovky lidí s nemocí COVID-19, totiž zdravotníci loni na podzim zaznamenali neobvykle vysoký počet pacientů se zápalem plic a příznaky chřipky. To by podle nich mohlo naznačovat, že koronavirus se možná nepozorovaně šířil měsíce předtím, než se ho podařilo poprvé detekovat, napsala agentura Reuters. Jiní odborníci ale tuto hypotézu odmítají.

Adriano Decarli, italský epidemiolog a profesor lékařské statistky na milánské univerzitě tvrdí, že v oblasti kolem měst Miláno a Lodi loni mezi říjnem a prosincem výrazně stoupl počet hospitalizovaných s chřipkou a zápalem plic. Podle něj se jednalo o stovky případů navíc oproti předchozím létům.

Decarli nyní studuje nemocniční záznamy a klinické detaily těchto případů a snaží se dospět k závěru, zda se náhodou koronavirus v Itálii neobjevil už tehdy. „Chceme vědět, jestli jsme tu koronavirus měli už koncem roku 2019 a pokud ano, proč to nikdo za poměrně dlouhou dobu neodhalil. Pomůže nám to udělat si jasnější obrázek pro případ, že budeme čelit ještě další vlně epidemie,“ řekl epidemiolog. Až bude s výzkumem hotový, mohou si podle něj úřady vyžádat povolení k exhumaci lidí s podezřelými symptomy, kteří loni v postižených oblastech zemřeli.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že koronavirus se objevil v čínském Wu-chanu v prosinci loňského roku. Rovněž řada odborníků se domnívá, že hypotéza, podle níž se koronavirus mohl v Evropě šířit už koncem roku 2019, je nejspíš mylná.

Jiní odborníci hypotézu popírají

„Myslím, že je nanejvýš nepravděpodobné, že se virus v Evropě objevil dříve než v lednu,“ uvedl Paul Hunter z britské univerzity East Anglia. Podle něj je totiž z dosavadního průběhu pandemie jasné, že kdyby se virus objevil v Evropě už loni, vypadala by nyní situace zcela jinak a byla by tu nyní epidemie enormních rozměrů. Jeho italští kolegové podle něj mohou svou domněnku podpořit jediným způsobem - laboratorními testy vzorků získaných právě v době údajného začátku epidemie.

Ačkoli první případ infekce nahlásila Itálie 21. února, je podle odborníků jisté, že se koronavirus v zemi nejspíš objevil už o měsíc dříve. Giuseppe Remuzzi z farmakologického institutu v Miláně potvrdil, že praktičtí lékaři v Lombardii hlásili neobvyklé případy zápalů plic už loni. Například v oblasti měst Gera D’Adda a Crema měli řadu pacientů s oboustranným zápalem plic, kašlem, dýchavičností a horečkami, což jsou příznaky odpovídající chorobě COVID-19.

„Žádný z nich však nebyl diagnostikován jako COVID-19, protože tehdy ještě o existenci nového typu koronaviru nebyly žádné zprávy,“ uvedl Remuzzi. Pokud by se podle něj potvrdilo, že případy nákazy koronavirem mohly být v Itálii už loni v listopadu, bude to znamenat, že virus se mohl měsíce šířit volně a zcela nepozorovaně.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?