3. června 2017 23:55, aktualizováno 4. 6 19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další teror v Londýně: útok dodávkou a noži si vyžádal 7 mrtvých a 48 zraněných

Policie vyslýchá muže se zakrváceným tričkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vyslýchá muže se zakrváceným tričkem. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Británie se stala od března terčem už třetího teroristického útoku. V sobotu večer najela na londýnském mostě London Bridge dodávka do chodců, pak tři útočníci vyskočili z auta a bodali do lidí. V nedaleké oblasti Borough Market je policie zastřelila. Zásah byl velmi rychlý, útočníci byli zneškodněni do 8 minut od zavolání. Útok si podle úřadů vyžádal 7 mrtvých a 48 zraněných.

Velká Británie čelí bezprecedentní teroristické hrozbě. Sobotní útok přišel pouhý den poté, co policie odvolala posílené hlídky z ulic po útoku v Manchesteru před dvěma týdny.

Lidé v barech házeli po útočnících lahve a židle. Policisté zabili teroristy do 8 minut od zavolání

Prostí Londýnaně a hosté bojovali s teroristy vším, čím to šlo. Hosté barů a restaurací v centru Londýna zatarasili dveře a na útočníky ozbrojenými noži házeli lahve od piva a židle, popsali svědci z okolí London Bridge a Borough Market.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Krátce po 22. hodině se na most London Bridge vyřítila bílá dodávka. Reportérka BBC Holly Jonesová popsala, že dodávka jela přibližně osmdesátikilometrovou rychlostí. „Vjela do lidí na chodníku. Projela kolem mne a vjela do lidí.“

Po útoku zůstalo na chodníku šest lidí, kteří se nehýbali. Policie následně pátrala i v řece Temži, zda někdo nespadl do vody, ale nikoho nenašla. Úřady potvrdily smrt sedmi lidí, mezi nimi byl i jeden Kanaďan a jeden Francouz. Zraněných do nemocnic odvezla záchranná služba 48, z toho je 21 z nich stále v kritickém stavu.

Policie od nedělního rána zasahuje v domě ve východním Londýně, kde bydlel jeden z údajných pachatelů sobotního atentátu v Londýně, uvedla televize Sky News.

Policie zastřelila útočníky do 8 minut

Auto pak pokračovalo dál, do nedaleké oblasti Borough Market, kde mělo podle svědků narazit do autobusové zastávky. Z vozu v rušné části Londýna, kam v sobotu večer vyrazilo hodně návštěvníků, vyskočili tři muži ozbrojení noži a začali bodat do lidí.

Na místo přivolaní policisté tři útočníky zastřelili, věří, že nikdo další už neútočil. Všichni tři muži měli na těle připevněné falešné pásy s výbušninou. „Chtěli vyvolat co největší paniku,“ řekla britská premiérka Theresa Mayová.

Metropolitní policie na noční tiskové konferenci potvrdila desítky zraněných včetně jednoho policisty. Na místě zasahovalo mnoho sanitek.

Poplach vyvolal i další incident v oblasti Vauxhall, kde došlo k pobodání, ale policie vyloučila souvislost s útoky na London Bridge a Borough Market.

Policie zabránila mnohem většímu masakru. Všechny tři teroristy zastřelila do 8 minut od prvního oznámení. Podle BBC byli policisté na místě útoku na London Bridge za dvě minuty. Začali evakuovat okolí, křičeli na lidi ať utíkají a ukryjí se. „Policie odpověděla odvážně a rychle. Chtěla bych poděkovat policistům, záchranářům i obyčejným lidem, kteří se postavili teroristům,“ podotkla Mayová.

V ulicích panovala panika, lidé prchali, jak se dalo, řada se jich zabarikádovala v restauracích, na sociálních sítích nabízeli další pomoc a ubytování. Policie, která krátce po incidentu vydala rychlý manuál (Utíkej, ukryj se, volej policii) celou oblast uzavřela a postupně evakuovala.

Mezi zraněnými jsou čtyři Francouzi, Němec, Kanaďan, dva Australané a Novozélanďané

Mezi zraněnými byli čtyři Francouzi, z toho jeden vážně. V kómatu po bodných ranách ležel jeden Novozélanďan. Podle britských médií byli zraněni dva Novozélanďané. Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je potvrzeno zranění jednoho Australana, jenž je v nemocnici, a úřady prověřují možné zranění druhého australského občana.

Německé ministerstvo zahraničí sdělilo, že nejméně jeden člověk s německým občanstvím byl při útoku rovněž zraněn. Berlín upozornil, že bilance nemusí být konečná, neboť identifikace mrtvých a zraněných dosud neskončila. Při útoku zahynul i jeden kanadský občan, oznámil to v neděli odpoledne kanadský premiér Justin Trudeau.

Na bezpečnostní linku speciálně zřízenou pro Čechy v Londýně, kteří mohli být zranění či hledat blízké, zavolal jeden člověk. „Zaznamenali jsme jeden telefonát, ta situace se stále ověřuje,“ řekl ráno ohledně možné české oběti v londýnském útoku Libor Sečka, český velvyslanec ve Velké Británii. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že ještě nemůže zcela vyloučit, že by mezi zraněnými nebo oběťmi po útocích v Londýně byli i Češi.

Česko podle ministra vnitra Milana Chovance zůstává v prvním stupni teroristické hrozby, tedy bdělosti.

Evakuovaní lidé z oblasti London Bridge.
BBC zveřejnila fotku 2 mužů, které policie střelila v Borough. Muž blíže byl...

Volby budou podle plánu ve čtvrtek

Britská premiérka Theresa Mayová svolala schůzi vládní bezpečnostní komise COBRA. „Myslíme na ty, které zasáhly tyto hrozné události,“ prohlásila Mayová, která byla o průběhu útoku podrobně informována. Odmítla spekulace, že by mohly být odloženy parlametní volby, které se mají v Británii konat ve čtvrtek. „Volební kampaň přerušená po útoku v Londýně v pondělí znovu začne a volby se budou konat podle plánu ve čtvrtek,“ prohlásila Mayová.

Britské politické strany přerušily kvůli sobotnímu atentátu v Londýně celonárodní kampaň před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami. Výjimkou je Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která chce ve volební kampani pokračovat,„protože narušení demokracie je něco, co si extremisté přejí“.

Mayová uvedla, že teroristické útoky v Británii spolu nesouvisely. „Spojuje je ale zlá ideologie, která překrucuje islám,“ řekla britská premiérka, podle níž britské tajné služby odhalily během posledních třech měsíců další pět pokusů o teroristický útok.

Mayová řekla, že věci se musí změnit a vyzvala k přísnější kontrole internetu a k přísnějšímu postoji vůči extremistům.

Starosta Londýna Sadiq Khan ale chce, aby volby proběhly podle plánu. „Jednu z věcí, kterou teroristé nesnášejí, je demokracie,“ řekl Khan.

Americký prezident Donald Trump na twitteru přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. „Byl to úmyslný a zbabělý útok na nevinné Londýňany a návštěvníky,“ řekl londýnský starosta Sadiq Khan. „Pro tak barbarské činy neexistuje žádné ospravedlnění,“ dodal Khan.

Světoví státnící útoky odsoudili, kondolenci posla i Zeman

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že jeho „země stojí více než kdy dřív po boku Spojeného království“.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Německá kancléřka Merkelová v reakci na londýnský útok prohlásila, že Německo v boji proti všem formám terorismu stojí jednoznačně na straně Británie. „Strach, smutek a odhodlání nás poutá k sobě navzdory všem hranicím,“ uvedla Merkelová.

Zeman v neděli po londýnských útocích odeslal kondolenci britské královně. Ocenil profesionalitu policie a klid občanů. „Je mi nesmírně líto, že je Vaše vlast krátce po teroristickém útoku v Manchesteru vystavena další strašlivé zkoušce,“ uvedl v kondolenci.

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal šest obětí na životech, teroristu zastřelila policie.

Vojtěch Gibiš, proPavlína Procházková, ČTK
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz