Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýn se stal ‚hlavním městem‘ útoků kyselinou na mladé muže. Oblíbily si ji gangy

Kyselina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyselina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Počet útoků kyselinou v Londýně se v posledních letech dramaticky zvýšil, podle CNN se dá s nadsázkou říci, že se stal hlavním městem kyselinových útoků na mladé muže. K jejich rozšíření dochází v době, kdy Velká Británie znesnadňuje získání klasických zbraní. Podle úřadu pro policii a kriminalitu, který spadá pod kancelář londýnského starosty, jsou útočníky i oběťmi většinou mladí muži.

Kvůli výraznému nárůstu útoků kyselinou se v Británii v posledních měsících stále silněji ozývají hlasy požadující omezení dostupnosti volně prodejných žíravin. To ale není tak jednoduché.

„Většina produktů je dostupná naprosto běžně. Příkladem jsou čistící prostředky, které obsahují různé typy kyseliny sírové nebo stopy čpavku,“ vysvětluje komisař městské části Hackney Simon Laurence.

„Útočníky i oběťmi jsou většinou mladí muži,“ dodává Laurence. Oproti tomu například v jižní Asii provádí častěji útoky muži proti ženám jako formu nadvlády nebo kontroly.

Kyselina se podle policie navíc stala vyhledávanou zbraní londýnských gangů. Podle CNN policisté poukázali na skutečnost, že gangsteři dávají kyselině přednost například před noži, protože tekutina je mnohem hůře rozpoznatelná.

Jizvy po útocích nožem navíc členové gangů často nosí s hrdostí, deformace tkáně po útoku kyselinou pro ně proto představuje daleko horší ránu.

„Vědí, že kyselina jim může velmi uškodit a být velmi ničivá a v mnoha ohledech se snaží poznamenat své oběti tak, aby bylo jasné, že jde o akt dominance nebo znamení kontroly,“ vysvětluje Simon Harding, kriminolog z Middlesexské univerzity v Londýně. „(Kyselině, pozn. red.) říkají ‚mučení v láhvi‘ a chtějí mít schopnost vyřadit svého protivníka ze hry,“ zdůvodňuje kriminolog, proč je mezi gangy o kyselinu tak velký zájem.

Nicméně i útoky konvenčními zbraněmi jsou podle londýnského úřadu, který se zabývá kriminalitou, stále na vzestupu, stejně jako násilné činy mládeže obecně. 

Statistiky kyselinových útoků však mluví za vše. Zatímco v roce 2014 bylo podle CNN v Londýně nahlášeno 166 útoků kyselinou, v roce 2015 jich bylo již 261, a loni se počet těchto útoků vyšplhal na 454. Více než polovina z nich se v každém roce se odehrála ve východní, obecně chudší části Londýna.

I letos se zprávy o podobných útocích objevovaly a objevují pravidelně. 

Útok za pomoci chemikálie se odehrál například minulou sobotu v nákupním středisku ve Stratfordu na východě Londýna. Při šarvátce dvou mužů se po okolí rozlila „škodlivá látka“ a zranila několik kolemjdoucích. Krátce po činu policie zadržela jako podezřelé dva mladíky ve věku 15 a 16 let.

 „Polévání kyselinou je způsob útoku, který jsme tu neviděli po dlouhou dobu,“ říká Laurence. 

Metropoli pak vyděsil především červencový incident, kdy dva mladiství zaútočili kyselinou na řidiče dodávky. Za jednu noc pak stihli ze skútru zaútočit kyselinou na pěti různých místech po celém městě, tvrdí žalobce. Chlapci obvinění popírají. V srpnu zase skončil s vážnými popáleninami muž, který si v Newhamu odmítl koupit marihuanu od drogového dealera.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...