Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Londýně útočil Khalid Masood, několikrát souzený za držení zbraní a újmu na zdraví

Svět

  16:42aktualizováno  17:04
LONDÝN/PRAHA - Londýnská policie zveřejnila identitu muže, který ve středu zaútočil u Westminsterského paláce. Dvaapadesátiletý Khalid Masood se narodil v Kentu, ale podle detektivů žil v regionu West Midlands, jehož hlavním městem je Birmingham. V minulosti byl podle policistů několikrát odsouzen za násilné útoky, újmu na zdraví, držení útočných zbraní a přestupky proti veřejnému pořádku. Nikdy však nebyl vyšetřován kvůli terorismu.

Záchranáři nakládají muže, který je podezřelý z vraždy policisty. V levé části snímku u nohou ozbrojeného policisty je vidět nůž. foto: Stefan Rousseau/AP

„Masood nebyl v současnosti předmětem žádného vyšetřování a nebyly žádné předchozí informace o tom, že by měl v úmyslu spáchat teroristický útok,“ uvádí se v prohlášení.

„Nicméně byl znám policii pro celou řadu předchozích rozsudků za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku,“ uvádí policie.

Předpokládá se, že muž, jenž používal řadu falešných jmen, v poslední době žil ve střední Anglii. V jednom bytě v Birminghamu provedla ve čtvrtek policie razii.

Poprvé byl Masood odsouzen v listopadu 1983 za poškozování cizí věci. Poslední rozsudek byl nad ním vynesen v prosinci 2003 za držení nože. Nikdy nebyl odsouzen za žádný čin vztahující se k terorismu.

Policie zároveň ale vyzvala případné svědky, aby se obrátili na její protiteroristické oddělení s možnými informacemi o Masoodově teroristické činnosti.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek v parlamentu tvrdila, že Masood byl před několika lety kvůli „násilnému radikalismu“ v hledáčku britské tajné služby MI5.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat