6. června 2017 13:04, aktualizováno  14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Londýně útočil i Ital narozený v Maroku. Diplomaté varují Čechy před místy útoku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 68Diskuse
Policie odhalila identitu třetího z londýnských útočníků Itala Youssefa Zaghby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie odhalila identitu třetího z londýnských útočníků Itala Youssefa Zaghby. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Třetím londýnským útočníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba. Informaci italského listu Corriere della Sera v úterý potvrdila britská policie. Zaghba podle ní nebyl v hledáčku policie, ani tajných služeb. Totožnost dalších dvou teroristů zveřejnila policie už v pondělí. V noci na úterý policie v souvislosti se sobotním útokem prohledala další byt.

Zaghba byl podle italského listu Corriere della Sera synem Maročana a Italky ze severoitalského města Boloňa. Narodil se údajně v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu podle listu italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie. Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně a nebyl v hledáčku policie ani tajných služeb. Boloňská prokuratura dnes uvedla, že muže jako „možného podezřelého“ hlásila britským úřadům.

Italská agentura ANSA uvedla, že místní policie britské kolegy o Zaghbově snaze vycestovat na Blízký východ informovala. Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně a nebyl v hledáčku policie ani tajných služeb.

Po potvrzení totožnosti třetího atentátníka policie rovněž oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním útoku v Londýně zadržela ve čtvrti Barking 27letého muže. Ten by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě, neboť všech 12 dříve zadržených lidí policisté propustili. Na předměstí Barking policie zatýkala už v neděli.

V hledáčku MI5

V pondělí informovala britská média i o identitách dalších dvou pachatelů. Jeden z nich se narodil v Pákistánu, ale byl britským občanem, v minulosti byl v hledáčku tajných služeb. Druhý útočník byl občanem Maroka a Libye.

Jako britský občan byl jmenován 27letý Khuram Shazad Butt, který žil ve východolondýnské čtvrti Barking. Podle všeho byl sedmadvacetiletý Pákistánec také jedním z radikálů, kteří se objevili minulý rok na záběrech v dokumentu britské stanice Channel 4 The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle), jak v londýnském parku veřejně ukazují vlajku používanou Islámským státem. Kromě toho chtěl údajně odcestovat do Sýrie.

Monstra, zabijáci, ztroskotanci. Dva muži, kteří zabíjeli v Londýně.
Policie odhalila identitu třetího z londýnských útočníků Itala Youssefa Zaghby.

Policie v úterý kvůli údajnému nedostatečnému sledování Butta čelila kritice. Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley ale uvedl, že policisté Butta po incidentu s vlajkou prověřili, nenašli však nic, co by nasvědčovalo tomu, že plánuje teroristický útok. Podle listu The Times byl Butt v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské hromadné dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v londýnském metru.

Podle serveru The Telegraph jej jedna ze sousedek Erica Gasparriová také přistihla, jak se snaží radikálními názory „vymývat mozek“ dětem v parku. Po návratu domů podle ní říkali, že se chtějí stát muslimy, proto na muže také zavolala místní policii. Pákistánská policie v úterý provedla razii v restauraci ve městě Džhelum, která patří Buttovu strýci. Podle místního tisku šlo o „preventivní opatření“.

Další útočník, jehož totožnost je známa již od pondělí, občan Maroka a Libye Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane). Stejně jako Zaghba britským úřadům dříve znám nebyl, ví se ale, že používal i jméno Rachid Elkhdar. Redouanův věk není přesně znám, neboť udával dvě data narození, vysvětlila agentura AP.

Velvyslanectví: Vyhněte se oblastem, kde se útočilo

NA KOHO SE OBRÁTIT V LONDÝNĚ

Lidé se podle české ambasády mají v případě potřeby obracet na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Londýně na čísle +44 77 6968 2442 nebo na Operační a informační centrum ministerstva: +420 224 182 425.

České velvyslanectví v Londýně i nadále doporučuje českým občanům, aby se zcela vyhnuli oblastem London Bridge a Borough Market, kde v sobotu útočili teroristé. Mimo provoz jsou podle českých diplomatů některé vlakové stanice a stanice metra London Bridge a Borough. Během svého pobytu v britské metropoli by lidé měli být ostražití a až do odvolání se vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí, uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí.

Tři útočníci v sobotu večer najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočili na náhodné chodce noži. Atentátníky policie zastřelila. Útok si vyžádal sedm mrtvých a desítky zraněných, Češi mezi nimi nebyli.

ČTK
  • 68Diskuse