Tento týden se s požadavkem na zásah proti nenávistným útokům proti občanům ze zbytku EU na britskou premiérku Theresu Mayovou obrátil český premiér Bohuslav Sobotka. Podle Mayové ale vražda českého občana zřejmě nebyla činem z nenávisti.
Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý Zdeněk M. zavražděn. Zúčastnil se jí také český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka. ČTK to potvrdilo české velvyslanectví v Londýně.
Podle britských vyšetřovatelů se v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště nepohodl zavražděný Čech se skupinou mladíků, kteří si na něj venku počkali a surově ho napadli. Zdeněk M. zemřel v důsledku silného krvácení způsobeného několika ranami do hlavy.
Nejspíš nešlo o rasovou nenávist
Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Londýnský soud tento týden stanovil začátek procesu s ním na 20. března. Další dva mladíky ve věku 19 a 16 let, které policie spolu s ním zadržela, později propustila na kauci.
Diskriminace Čechů v Británii po brexitu? Nepřijatelné, říká Sobotka po schůzce s Ficem |
Už ve čtvrtek se na místě činu sešli známí zavražděného a obyvatelé čtvrti Poplar včetně Johna Biggse, starosty městské části Tower Hamlets, pod kterou Poplar spadá. „V tomto okamžiku neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že šlo o rasově motivovaný čin, zůstaneme ale na pozoru,“ uvedl starosta.
Český premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti s vraždou 31letého Čecha požádal ve čtvrtek britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům proti lidem z jiných zemí EU žijícím v Británii. „Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadáni z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie,“ řekl Sobotka premiérce v telefonickém rozhovoru.
Mayová vyjádřila upřímnou soustrast nad smrtí Zdeňka M. V telefonickém rozhovoru Sobotkovi zároveň řekla, že si přeje udržet se zeměmi EU silné vazby i po odchodu Británie z bloku. „Řekla mu, že i když v tomto konkrétním případě zřejmě nešlo o zločin z nenávisti, britská vláda rozhodně odsuzuje zločiny z nenávisti, které nemají v britské společnosti místo,“ uvedl mluvčí Mayové.
O spolupráci při řešení útoků již před časem britskou vládu požádalo i Polsko. V srpnu dav v anglickém Harlow zabil jednoho Poláka.