Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko postupně rozvolňuje pro očkované a ty s imunitou. Ke vstupu do podniků je nutná kartička s potvrzením

Budapešť Maďarsko od soboty zmírnilo protikoronavirová opatření pro ty, kteří jsou již očkovaní proti covidu-19 nebo toto onemocnění prodělali. Lidé s potvrzením o imunitě ve formě plastové kartičky mohou mimo jiné do vnitřních prostor restaurací, hotelů, posiloven, kin nebo divadel.

Podniky mohou mít nově otevřeno do jedenácti večer a noční zákaz vycházení, který platí v zemi od listopadu, od nynějška začíná až o půlnoci, informuje agentura AP.

Kartu musejí lidé vždy předložit před vstupem na dané místo. Pokud podniky či kulturní instituce povolí vstup i těm, kdo potvrzení o imunitě nemají, mohou dostat vysoké pokuty. Dětem do 18 let je povolen vstup i bez karty, pokud jsou v doprovodu dospělého držitele potvrzení.

Také zoologické zahrady se po téměř šesti měsících nucené uzávěry opět otevřely pro návštěvníky. Mluvčí budapešťské zoo Zoltán Hanga AP řekl, že naposledy byla zahrada v hlavním městě uzavřena po tak dlouhou dobu za druhé světové války. V sobotu se před pokladnami tvořily fronty rodičů a dětí ještě před otevřením.

Maďarsko již naočkovalo alespoň jednou dávkou vakcíny čtyři miliony lidí, což je asi 40 procent z celkových necelých 10 milionů obyvatel země. V České republice, která má podobný počet obyvatel, dostalo podle údajů ministerstva zdravotnictví alespoň první dávku necelých 3,16 milionu lidí. Maďarsko je v Evropské unii v očkování jedno z nejrychlejších a jako jediné ze zemí sedmadvacítky používá kromě západních vakcín také očkovací přípravky čínské a ruské výroby.

Velké vzedmutí koronaviru letos na jaře si však v Maďarsku vyžádalo svoji daň. V zemi dohromady po nákaze koronavirem podle Univerzity Johnse Hopkinse, která sleduje celosvětový vývoj pandemie, zemřelo asi 27 700 lidí, tedy asi o 1600 méně, než v podobně lidnaté České republice. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) však v Maďarsku za uplynulé dva týdny připadalo asi třikrát více úmrtí v přepočtu na milion obyvatel než v Česku.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...