Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Maďarsku začalo referendum o uprchlických kvótách, které může posílit Orbána

Tisková konference Viktora Orbána v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference Viktora Orbána v Bruselu. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ V Maďarsku se od rána hlasuje v referendu o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie. Podle průzkumů většina Maďarů, stejně jako vláda premiéra Viktora Orbána, kvóty odmítá. Není však jisté, zda přijde hlasovat alespoň polovina voličů, což je podmínka pro to, aby referendum bylo platné. S „náležitým výsledkem“ hodlá Orbán příští týden začít vyjednávat s Bruselem.

Volební místnosti se otevřely v 06:00 SELČ a hlasování potrvá do 19:00 SELČ. První předběžné výsledky se očekávají po 20:00 SELČ. V prvních pěti hodinách podle úřadů odhlasovalo 1,3 milionu z přibližně 8,3 milionu oprávněných voličů, účast dosáhla tedy 16,37 procenta. V Budapešti je účast nižší, než na venkově.

Očekává se, že drtivá většina většina Maďarů kvóty odmítne, což Orbána doma posílí a povzbudí v půtkách s Bruselem, poznamenala agentura Reuters.

Sám Orbán, který hlasoval v Budapešti, novinářům řekl, že by příští týden - vyzbrojen vyzněním referenda - chtěl jet do Bruselu a začít jednat. „S pomocí výsledku referenda - pokud to bude náležitý výsledek - zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít,“ řekl.

Během chladné noci mezi nimi i v kójích z plotů spali. Policie je nepustila...
V pátek nad ránem vzala policie vodní děla a svah ohraničený keři, plotem a...

Naznačil, že po referendu by mohly následovat i změny v ústavě. „Platné referendum by bylo lepší, než neplatné, ale každopádně budou důsledky v legislativě, protože jsme slíbili předat parlamentu výlučné právo rozhodovat, s kým si Maďaři přejí žít,“ řekl. Jedinou podmínkou je, aby hlasů proti kvótám bylo více než hlasů pro. Orbán potvrdil, že by odstoupil, pokud by v referendu vyhrálo „ano“ pro unijní kvóty.

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl v příspěvku v deníku Magyar Idök.

„Hlasovala jsem (proti kvótám), protože i v naší zemi máme hodně chudých lidí a pokud by další chudí přišli, tak budeme ještě chudší a budeme muset víc pracovat,“ řekla Reuters Erzsébet Virágová u budapešťského nádraží, které loni v létě bylo plné uprchlíků, čekajících na vlaky do Vídně.

Maďarská vláda je v Bruselu a v některých dalších západních metropolí ostře kritizovaná za tvrdou protiimigrační politiku. Orbán ale tvrdí, že Maďarsko uzavřením hranic před ilegální migrací jen plní své povinnosti a chrání vnější hranice Evropské unie.

Maďarska se v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag zastal také rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. „Kdyby naším nejvyšším cílem nebylo od začátku rozdělování běženců, ale ochrana vnějších hranic, pak by se podle mě toto referendum v Maďarsku nemuselo nikdy konat,“ řekl.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz naopak obvinil maďarského premiéra, že hraje „nebezpečnou hru“ se zpochybňováním unijních pravidel, a naznačil, že země, která nechce být solidární s ostatními v migrační krizi, by mohla přijít o část unijní finanční podpory. „Solidarita není jednosměrka,“ řekl, avšak odmítl výzvy k vyloučení Maďarska z EU.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...