Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězem předčasných voleb v Makedonii se stali vládní konzervativci

Svět

  5:30
SKOPJE - V předčasných parlamentních volbách v Makedonii zvítězila konzervativní strana VMRO-DPMNE současného premiéra Nikoly Gruevského. Vyplývá to z předběžných výsledků po sečtení 91,7 procenta hlasů, uvedla agentura AP. Gruevski již v neděli pozdě večer drtivé volební vítězství potvrdil svým stoupencům a vysloužil si od nich bouřlivý potlesk. Socialistická opozice se již nechala slyšet, že výsledek hlasování neuzná.

Makedonský premiér Nikola Gruevski foto: Reuters

"V Makedonii se konaly poklidné, spravedlivé a svobodné volby. Největším vítězem je Makedonie. Můžeme být pyšní," řekl makedonský předseda vlády svým příznivcům, kteří ho vítali v sídle strany. VMRO-DPMNE vládne v zemi již od roku 2006.

Po sečtení 91,7 procenta hlasů získali konzervativci 43,2 procenta, zatímco sociální demokraté jen 24,9 procenta, oznámila volební komise na svých internetových stránkách. Volební účast byla 62,9 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Opozice: Výsledek voleb nepřijímáme

Socialisté nicméně krátce po uzavření volebních místností oznámili, že volby neuznají, neboť vláda vytvářela na voliče nátlak a také hlasy kupovala. Opozice proto žádá vytvoření úřednické vlády, která zemi dovede k novým předčasným volbám. Premiér Gruevski doufal, že jeho strana získá ve 123členném parlamentu 62 křesel, a bude tak mít většinu. Oficiální konečné výsledky by měly být oznámeny během dneška.

Makedonci v neděli hlasovali rovněž v druhém kole prezidentských voleb. Staronovým prezidentem se nejspíš stane dosavadní hlava státu Ďorďe Ivanov, který získal 55,7 procenta hlasů. Jeho soupeř Stevo Pendarovski si od voličů vysloužil jen 40,5 procenta hlasů. Vyplývá to ze sečtení téměř 92 procent odevzdaných hlasů.

Jednokomorový parlament se rozpustil počátkem března poté, co došlo k rozkolu ve vládní koalici, a to kvůli neshodám mezi vládní konzervativní stranou VMRO-DPMNE (Vnitřní makedonská revoluční organizace-Demokratická strana makedonské národní jednoty) a jejími koaličními partnery, Unií pro demokratickou integraci albánské menšiny (DUI) a Unií Romů v Makedonii, ohledně společného kandidáta do čela státu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!