9. ledna 2019 18:32, aktualizováno  20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Malé Fatře na Slovensku zabila lavina skialpinistů. Lavinové nebezpečí ještě poroste

Lavina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Bratislava Lavina v Malé Fatře na Slovensku ve středu dopoledne zabila domácího skialpinistu. Oznámila to slovenská horská služba, podle níž lavinové nebezpečí kvůli pokračujícímu sněžení poroste. Středeční neštěstí se stalo v blízkosti vrchu Velký Kriváň.

Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám nemohli záchranáři použít vrtulník a na místo se museli dostat pěšky. Tělo sedmatřicetiletého skialpinisty mezitím našli jeho známí a před příchodem horské služby ho vyhrabali ze sněhu. Muž byl v bezvědomí a záchranářům se ho již nepodařilo oživit.

Slovenská horská služba návštěvníkům horských oblastí doporučuje, aby po dobu zvýšeného rizika lavin neriskovali pohyb v místech, která za daných podmínek nejsou bezpečná.

Situace u dalších sousedů

V rakouských i německých Alpách s dalším sněžením rychle roste nebezpečí lavin. V některých částech Rakouska už platí nejvyšší stupeň. Na mnoha místech jižního a východního Německa sníh ve středu ochromil dopravu. Mnoho školáků v zasažených oblastech má sněhové prázdniny. Na severoněmeckém pobřeží Baltského moře se ve středu za působení tlakové níže Benjamin vzedmulo moře. Na pobřeží Severního moře se už situace uklidnila. Sníh zasypal i jih Itálie.

Podle agentury DPA je povětrnostní situace v Bavorsku a Rakousku na mnoha místech stále nebezpečnější. Poté, co byl v úterý v některých částech spolkové země Štýrsko vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, byl ve středu pátý stupeň vyhlášen také v částech spolkových zemí Salcbursko, Dolní Rakousy a Horní Rakousy.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – VSTŘIKOLISY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz